İntestinal obstrüksiyonun değerlendirilmesinde multiplanar rekonstrüksiyon eşliğinde multidetektör bilgisayarlı tomografi'nin rolü
The role of multidetector computed tomograhy with multiplanar reconstruction in the evalution of intestinal obstruction
  1. Tez No: 293145
  2. Yazar: FATİH UZUNKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. ALİ AHMETOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dahili Tıp Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmanın amacı, intestinal obstrüksiyon şüphesi olan hastaların değerlendirilmesinde MPR eşliğinde MDBT'nin rolünü yorumlamaktır. İntestinal obstrüksiyon şüphesi olan 66 hastada oral kontrast madde kullanmadan, iyotlu kontrast madde enjeksiyonu sonrasında 16-detektör sıralı MDBT cihazı ile abdominal BT incelemesi yapıldı. Önce, intestinal obstrüksiyonun varlığı, düzeyi, geçiş zonu, nedeni, tipi ve olası ek bulgular açısından aksiyel kesitler değerlendirildi. Bir ay sonra aynı hastaların MPR görüntüleri yukarıda sayılan bulgular açısından randomize şekilde tekrar değerlendirildi ve bulgular karşılaştırıldı. Aksiyel planda değerlendirme ile obstrüksiyon varlığı %100 doğrulukla saptandı. Vakaların %92'sinde geçiş zonu bulundu. Obstrüksiyonların %77'si ince barsak düzeyindeydi. Vakaların %94'ünde obstrüksiyon nedeni ve %95'inde obstrüksiyon tipi doğru biçimde saptandı. Multiplanar reformasyonla değerlendirme ile obstrüksiyon varlığı %100 doğrulukla saptandı. Vakaların %92'sinde geçiş zonu bulundu. Obstrüksiyonların %77'si ince barsak düzeyindeydi. Vakaların %95'inde obstrüksiyon nedeni ve %95'inde obstrüksiyon tipi doğru biçimde saptandı. Aksiyel kesitler ile MPR görüntüler arasında intestinal obstrüksiyonun varlığı, düzeyi, geçiş zonu, nedeni, tipi ve derecesi yönünden istatistiksel fark yoktu. Tüm barsaklar ve ince barsak obstrüksiyonları için ortalama güven skoru daha yüksek olsa da bu fark istatistiksel olarak anlamlı değildi. Aynı zamanda brid ileuslu hastalarda cerrahi gerekecek veya gerekmeyecek hastaları ayırt etmeye yardım edebilecek MDBT bulguları var mı diye inceledik. Komplet ve yüksek dereceli inkomplet obstrüksiyonu olan hastaların operasyon gereksiniminin düşük dereceli inkomplet obstrüksiyonlu hastalara göre istatistiksel olarak daha fazla olduğunu bulduk. Sonuç olarak, çalışmamız MDBT'nin intestinal obstrüksiyonun varlığını, düzeyini, nedenini ve tipini tespit etmede, ayrıca olası komplikasyonları saptamada cerraha doğru bilgiler sağladığını doğrulamaktadır. Aksiyel kesitlerle yapılan MDBT çalışmaları, intestinal obstrüksiyon konusunda radyoloğa yeterli bilgiyi ve güveni sağlayacaktır. Brid ileuslu hastalarda obstrüksiyon derecesi operasyon ihtimalini belirlemek için önem arzetmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim of the study was to interpret the role of MDCT with MPR in the evaluation of the patiens who suspcected to have intestinal obstruction. Abdominal CT examination with 16-detector row MDCT was performed in 66 patients suspected to have intestinal obstruction after intravenous injection of iodinated contrast material without using oral contrast agent. Firstly, axial slices were evaluated for the presence, the level, the transition zone, the cause, the type and the degree and possible additional findings of intestinal obstruction. One month later MPR images of the same patients were re-evaluated randomly for the aforementioned findings and compared with each other. With axial slices, presence of obstruction was detected with 100% accuracy. Transition zone was found in 92% of cases. Obstruction level was small bowel in %77 of cases. The cause of obstruction was identified in 94% and the type of obstruction was determined in 95% of cases correctly. With MPR images, presence of obstruction was detected with 100% accuracy. Transition zone was found in 92% of cases. Obstruction level was small bowel in %77 of cases. The cause of obstruction was identified in 95% and the type of obstruction was determined in 95% of cases correctly. There was no statistically significant difference between axial slices and MPR images in term of the presence, the level, the transition zone, the cause, the type and the degree of intestinal obstruction. Although average confidence score was higher for all intestines and small bowel obstruction, this difference was not statistically significant. We also evaluated brid ileus patients if there are any MDCT findings that can help to differentiate patients who need surgery or not. We found that need for surgery was statistically higher in the patients who had complete and high grade incomplete obstruction than the patients who had low grade incomplete obstruction. As a result, our study confirms that MDCT provides accurate information to surgeon about the presence, the level, the cause and the type of intestinal obstruction, as well as to detect possible complications. MDCT studies with axial slices will provide sufficient information and confidence to the radiologist in terms of intestinal obstruction. The degree of obstruction is important to determine the possibility of operation in patients with brid ileus.