Kronik obtrüktif akciğer hastalığı olan olgularda solunum fonksiyonlarının, yaşam kalitesinin, anksiyete ve depresyonun alevlenme sayısına etkisi
Effects of respiratory function, life quality, anxiety and depression on exacerbation count in cases with chronic obstructive pulmonary disease
  1. Tez No: 230357
  2. Yazar: LEYLA ÇEVİRME
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜNDENİZ ALTIAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Kronik obstrüktif akciğer hastalığı Dünya'da ve Türkiye`de sık görülen morbidite ve mortalitesi artan bir hastalıktır. Kronik obstrüktif akciğer hastalığı'na eşlik eden hastalıkların tanı ve tedavisi hastalığın kontrolünü kolaylaştırmakta, yaşam kalitesinin değerlendirilmesi ve düzeltilmesi ise hastalığın takibinde önemli bir yer almaktadır. Bu nedenle çalışma kronik obstrüktif akciğer hastalığı'nda solunum fonksiyonlarının, yaşam kalitesinin, anksiyetenin ve depresyonun alevlenme üzerine etkisini araştırmayı amaçlamıştır.Mayıs 2007-Mayıs 2008 tarihleri arasında Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Polikliniğine başvuran, ayaktan ardışık 70 kronik obstrüktif akciğer hastalığı tanılı hasta çalışmaya alındı. Hastalara ilk görüşmede yaşam kalite anketleri ve anksiyete, depresyon değerlendirme ölçeği uygulandı. Hastalar alevlenme sayısı açısından 1 yıllık takibe alındı.Çalışmadaki olguların yaş ortalaması 64 idi. Çalışmada erkek hasta oranı %88.6, kadın oranı ise %11.4 idi. Cinsiyet ile atak sayısı arasında anlamlı ilişki saptandı (p=0.045). Olguların %70'i ilkokul mezunu idi ve eğitim düzeyi ile atak sayısı arasında anlamlı ilişki bulunmadı (p=0.989). Hastaların medeni durumu ile atak sayısı arasında anlamlı ilişki saptanmadı (p=0.599). Ortalama FEV1 düzeyi 1.57±0.66 litre idi. 0-1 atak geçirenlerin FEV1'i 1.62±0.73 litre ve ?2 atak geçirenlerin ise 1.48±0.52 litre idi. Solunum fonksiyonları ile atak sıklığı arasında anlamlı ilişki saptanmadı (p=0.368). Depresyon sıklığı %10 olarak bulundu. Depresyon skoru 2.84±3.70 idi ve 2 (%2.9) hastaya major, 5 (%7.1) hastaya hafif depresyon tanısı kondu. Ancak depresyon ile atak sıklığı arasında anlamlı ilişki saptanmadı (p=0.134). Anksiyete skoru, 0-1 atak geçirenlerde 13.48±6.18 ve ?2 atak geçirenlerde ise 18.38±5.52 idi.
Özet (Çeviri)
Chronic obstructive pulmonary disease is one of the most frequent lung disseases in Turkey and world. Its morbidity and mortality is increasing. Diagnosis and treatment of diseases coexisting with chronic obstructive pulmonary disease make its management easier. Asssesment and improvement of quality of life play particularly important roles in follow up of the disease. Thus, this study aims to investigate respiratory function, quality of life, and the effects of anxiety and depression on chronic obstructive pulmonary disease exacerbation.Included in this study are 70 chronic obstructive pulmonary disease ambulatory patients, reporting to the Trakya University Medical Faculty Pulmonary Disease Department between May 2007 and May 2008. At the first interview, life quality questionnaires, and anxiety and depression evaluation scales were applied to patients. Recovering patients received follow up evaluation for 1 year to assess exacerbation rates.The mean age of the cases in the study was 64±10 years. The male population rate was 88.6% and the female population rate was 11.4%. A significant relationship was found between gender and the number of attacks (p=0.045). No significant relationship was found between education level and the number of attacks (p=0.989) 70% of the cases were primary school graduates. No significant relationship was found between marital status and the number of attacks (p=0.599). The mean FEV1 (forced expiratory volume in one second) level was 1.57±0.66 liters. The FEV1 of patients who had 0-1 attacks was 1.62±0.73 liters and for patients who had ?2 attacks, the FEV1 level was 1.48±0.52 liters. No significant relationship was found between respiratory function and frequency of attacks (p=0.368). Depression frequency was found to be 10%. The depression score was 2.84±3.70. Two patients were diagnosed as having major depression (2.9%) and five patients (%7.1) were diagnosed as having minor depression. However, no significant relationship was found between depression and attack frequency (p=0.134). The anxiety score of the patients who had 0-1 attacks was 13.48±6.18 and the score was 18.38±5.52 in patients who had ?2 attacks.