Mesane kanseri evrelendirilmesinde çok kesitli bilgisayarlı tomografi bulgularının radikal sistektomi ile karşılaştırılması
Bladder cancer staging; Comparison of multidetector computed tomography findings with radical cystectomy
- Tez No: 266825
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMİL YAĞCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Mesane Kanseri Evrelendirilmesinde Çok Kesitli Bilgisayarlı TomografiBulgularının Radikal Sistektomi İle KarşılaştırılmasıMesane kanseri, en sık görülen malign üroepitelyal neoplazidir.Ortalama görülme yaşı 65-70'tir ve erkeklerde kadınlara göre daha sıkgörülür. İnsidansı Batı Avrupa ve Amerika'da giderek artmaktadır. Radyolojikgörüntüleme yöntemleri mesane kanserinin lokal yayılımının, lenf nodututulumunun, uzak metastazların ve üst üriner sistemdeki senkron tümörlerinbelirlenmesinde kullanılır. ÇKBT ile mesane kanserlerinin daha doğru birşekilde evrelendirilmesi ve varsa perivezikal invazyonun değerlendirilmesiamaçlanmıştır.Eylül 2006 ile Mart 2009 tarihleri arasında hematüri şikayeti ilebaşvuran ve yapılan değerlendirmeler sonucunda mesane kanseridüşünülerek KS planlanan 33 hastaya ÇKBT incelemesi yapıldı. Hastalaraotomatik enjektör ile noniyonik intravenöz kontrast madde verildi.Prekontrast, 60, 80 ve 180 sn gecikme zamanı ile incelendi ve görüntüler GEHealthcare Advantage Workstation Software kullanılarak değerlendirildi.Mesane kanseri saptanan 26 hastaya (21 erkek, 5 kadın) önce KS ve TURardından radikal sistektomi yapıldı.
Özet (Çeviri)
Bladder Cancer Staging; Comparison of Multi-Detector ComputedTomography Findings With Radical CystectomyBladder cancer is the most common malignant urothelial neoplasm.The average age is 65-70 years and it is seen more frequently in men.Incidence of bladder cancer is increasing in Western Europe and America.Radiologic imaging techniques of bladder cancer are used to determine localspread, lymph node involvement, distant metastasis and co-existing upperurinary tract tumors. Our purpose is to evaluate accuracy of multi?detectorcomputed tomography (MDCT) in the detection and staging of bladdercancer and evaluate perivesical invasion and perivesical staging.Between September 2006 and March 2009, 33 patients who wereadmitted with complaints of hematuria and with physical examinationssuspicious for bladder cancer, MDCT was performed before cystoscopy.Nonionic intravenous contrast material was given by the automatic injector.Patients were examined with precontrast, 60, 80 and 180 seconds delay timeand images were evaluated using GE Healthcare Advantage WorkstationSoftware. Bladder cancer was detected in 26 patients (21 men, 5 women).After MDCT the patients with bladder cancer, were evaluated by cystoscopyand TUR was performed before radical cystectomy. Pathological evaluationof radical cystectomy materials were accepted as standard reference.Comparison of MDCT findings with radical cystectomy, bladdercancer that 10 mm in diameter on the short axis was diagnosed with %100accuracy. If bladder cancer was below 10 mm on the short axis, the accuracyof MDCT had been found as %81.8.