Genel sağlık sigortası ile ilgili yasal düzenlemelerin özel sigorta şirketlerine etkileri ve uygulama modeli
Affects of the Legal Arrangements Regarding General Health Insurance Over Private Insurance Companies and Appliances Models
- Tez No: 230371
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜNİR SAKRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Kurumları Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Ülkemizde reform niteligi tasıyan Genel Saglık Sigortası kanununun etkiledigisektörlerden biriside özel saglık sigorta sirketleridir. 2006 yılı verilerine göre özel saglıksigortalı sayısı 975 bine, prim üretimi ise 983 milyon YTL' ye ulasmıstır. Türkiyenüfusunun 72 milyon oldugunu varsayarsak özel saglık sigortalı sayısı nüfusun % 1.5'i biledegildir. Yıllardır sigorta primlerinin yüksekligi nedeni ile sigortalı sayısı 975 binigeçemeyen ve mevcut hali ile zarar eden özel saglık sigorta sirketleri genel saglık sigortasıkanunu ile sigortalı sayısını artırmayı ve zararlarını kara çevirmeyi hedeflemektedirler.Kanunun uygulanmaya baslayacagı ilk yıllarda kanunun kapsayıcılıgı nedeni ile özel saglıksigortalı sayısında bir düsüs beklense de daha sonraki yıllarda özel saglık sigortasirketlerinin genel saglık sigortasını tamamlayan, tamamlayıcı poliçeler çıkarması ile özelsaglık sigortalı sayısının on yıl içinde bes milyonu bulması beklenmektedir. Genel saglıksigortasının mevcut haliyle kapsayıcılıgının çok genis olması nedeni ile özel saglık sigortasirketleri GSS'nin kapsam dısı bıraktıgı hizmetleri teminat altına alan tamamlayıcıpoliçeler çıkaracaklardır. Ülkemizde özellikle büyük sehirlerdeki özel hastanelerin büyükkısmının müsterilerini özel saglık sigortalılar olusturmaktadır. Buna ragmen özel saglıksigorta sirketlerinin özel hastaneler üzerinde yaptırımları çok zayıftır. GSS ile birlikte özelsaglık sigorta sirketlerinin özel hastaneler üzerinde yaptırımları artacaktır. Genel SaglıkSigortası kanunu özel sigorta sirketlerinin is yapıs tarzlarını degistirme de bir dönümnoktası olacaktır. Özel sigorta sirketleri yeni dönemde poliçe sürelerinden, hastanelerleyaptıkları anlasmalara, poliçelerde uyguladıkları bekleme sürelerine varan bir çok konudadegisikliklere gideceklerdir. Bu tezde Genel Saglık Sigortası kanun tasarısının özel sigortasirketlerine etkileri incelenerek öneriler sunulmaya çalısılmıstır.Anahtar Kelimler: Genel Saglık Sigortası, Özel Saglık Sigortası, Tamamlayıcı poliçeler,Poliçe özel sartları, Sigortalı sayısı
Özet (Çeviri)
The changes which could be observed even as a reform in General Health Insurance lawsin Turkey , has also influenced private insurance companies . According to statistics of2006 , there are 975.000 people who has a private insurance which has generated 983million YTL in Turkey . Taken into consideration of the population of Turkey is 72 million, people who has private insurance is not even %1.5 of whole population . Privateinsurance companies with very limited customers which is less than %1.5 of wholepopulation of Turkey , has been loosing money for years and now along with the newhealth insurance law they aim to convert their loss to profit .It is foreseen to decrease on numbers of people who has private insurance at the beginningof activation of the new law , it is exptected to increase the number of people who hasprivate insurance along with different alternatives which is aimed to reac 5 million peoplewithin a 10 years time period . Due to the fact that since the current general healthinsurance policies are very wide , private insurance companies would issue complimentarypolicies covering the services excluded by GSS . Most of the private hospitals in big citiesof Turkey have clients who have private insurances . Even with this fact , private insurancecompanies do not have enough effect on private hospitals . Their effect is expected toincrease after GSS.Private insurance companies will make differences on subjects such as policy periods ,agreements made with hospitals and waiting periods applied to policies . In this thesis ,effects of a general health insurance bill on insurance companies evaluated and suggestionsare offered .Key words : General Health Insurance , Private Health Insurance , ComplimentaryPolicies , Special Conditions , Number of Insureds .