Primer diz osteoartritinde ketoprofen fonoforezi ve ultrason tedavilerinin klinik etkinliğinin karşılaştırılması.
A comparison study for clinical efficacy of ketoprofen phonophoresis and ultrasound therapy at primary knee osteoarthritis.
  1. Tez No: 230370
  2. Yazar: HİCRAN YEŞİLYURT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURETTİN TAŞTEKİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Osteoartrit, eklem kıkırdağının kaybı ve eklem çevresindeki kemiğin yenidenşekillenmesi ile karakterize, kronik dejeneratif bir hastalıktır. Çalışmamızın amacı, primer dizosteoartritli hastalarda ketoprofen fonoforezinin etkinliğini ultrason tedavisi ile plasebokontrollü karşılaştırmak ve hastaların ağrı ve fonksiyonel durumu üzerine etkileriniaraştırmaktır.Çalışmamız primer diz osteoartriti tanısı almış yetmişbeş hasta üzerinde yapıldı.Olgular üç gruba ayrıldı. Birinci gruba; 1.5 Watt/cm2 yoğunluğunda, 1 MegaHertz frekanstaultrason tedavisi, ikinci gruba 0.1 Watt/cm2 yoğunluğunda, 1 MegaHertz frekansta plaseboultrason tedavisi, üçüncü gruba ise 1.5 Watt/cm2 yoğunluğunda, 1 MegaHertz frekansta, %2.5'luk ketoprofen jel ile ultrason tedavisi (fonoforez), bir dize beş dakika olmak üzere toplamon dakika, tüm gruplara; sıcak paket ve kuadriseps izometrik egzersiz programı, haftada beşkez olmak üzere on seans uygulandı. Tedavi etkinliği; Visual Analog Scale ile ölçülenistirahat ve hareket ağrısı, diz eklem hareket açıklıkları, Western Ontario and McMasterindeksi, Lequesne indeksi, onbeş metre yürüme zamanı, Hastalık Etki Profili iledeğerlendirildi.Çalışmamızın sonucunda; İstirahat ve hareket ağrısı, diz aktif-pasif fleksiyonu,Lequesne indeksi, Hastalık Etki Profilinde üç grupta da anlamlı iyileşme oldu ve gruplar arasıkarşılaştırmada anlamlı fark saptanmadı. Her iki diz aktif-pasif ekstansiyonunda fonoforezgrubunda iyileşme olurken, ultrason ve plasebo ultrason grubunda iyileşme olmadı. WesternOntario and McMaster indeksi tutukluk, günlük yaşam aktivitelerinde zorlanma, totalparametrelerinde fonoforez ve ultrason grubunda, plasebo grubuna göre anlamlı iyileşmesaptandı. Onbeş metre yürüme zamanında fonoforez grubunda, ultrason ve plasebo grubunagöre anlamlı iyileşme saptandı.Sonuç olarak; ketoprofen fonoforez tedavisinin; ultrason tedavisine göre bazıüstünlükleri olmakla birlikte ağrı ve fonksiyonel parametrelerin çoğunda ultrason tedavisineüstünlüğünün olmadığı görüldü.
Özet (Çeviri)
Osteoarthritis, a chronic degenerative disease, is characterized with the loss of jointcartilage and the reshaping of the bond that surrounds the joint. The aim of this study was tocompare the effectiveness of ketoprofen phonophoresis by placebo controlled ultrasoundtherapy on the patients who had primary knee osteoarthritis and to search its effects based ontheir pain and functionality conditions.This study was carried out 75 patients with primary knee osteoarthritis diagnosis. Thecase was randomly divided into three different groups; An ultrasound therapy at 1 MegaHertzfrequency with 1.5 Watt/ cm2 intensity applied to the first group, a placebo ultrasoundtherapy at 1 MegaHertz frequency with 0.1 Watt/ cm2 intensity applied to the second group,and an ultrasound therapy with ketoprofen gel (2.5%) application (phonophoresis) at 1MegaHertz frequency with 1.5 Watt/ cm2 intensity applied to the third group, totally 10minutes calculating 5 minutes for each knee, for all groups, and hot-pack and quadricepsisometric exercise program applied totally 10 sessions as 5 times for a weekThe efficacy of the treatment were evaluated with the pain levels tested by VisuelAnalog Scale while resting or exercising, the range of motion for knee joint, the WesternOntario and the McMaster indexes, the Lequesne index, the time measurements for 15-meterwalking test , and the Sickness Impact Profile.As a conclusion of our study; based on pain score for resting and exercising, bothknees active and passive flexion, the Lequesne index and the Sickness Impact Profile, weobserved statistically and significantly improvements at all three study groups and nointerpreted differences were detected between each group. In spite of noticable improvementobserved for phonophoresis group, there were no improvement for ultrasound and placeboultrasound group at the active-passive extension of both knees. Considering those parametersof the blockage of the Western Ontario and the McMaster indexes and the difficulty for dailyroutine life activities, comparing to placebo group, we observed better statistically andsignificantly improvement at phonophoresis and ultrasound groups. For 15-meter walkingtime measurement, phonophoresis group had better interpreted improvement than bothultrasound and placebo groups.Finally, although ketoprofen phonophoresis therapy indicated some superioradvantages against ultrasound therapy, we didn?t see any outstanding difference on manyparameters including pain and functionality.