İdiopatik hirsutizmli hastalarda insülin direncinin araştırılması ve metformin tedavisinin etkileri
- Tez No: 230394
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KÜRŞAD ÜNLÜHIZARCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: diopatik hirsutizm (IH); kıllanma artısı ile seyreden, altta yatan bir nedengösterilemeyen, androjen düzeyleri normal olan ve düzenli ovulatuar menstrüel sikluslarınoldugu bir klinik durumdur. H ve insülin direnci ile ilgili yapılan az sayıda çalısmadahiperinsülinemi ve insülin direnci kaydedilmistir. Bu çalısmada insülin direncine yönelikmetforminin H'de hormonal ve metabolik parametreler üzerine etkisini degerlendirmeyiamaçladık.Materyal ve Metod: Çalısmaya H'u olan 16 kadın ve 13 saglıklı kadın alındı. Hastalardahirsutizm (FGS >8), düzenli ovulatuar menstrüel siklus, normal androjen düzeyleri mevcuttu.Diger hirsutizm sebepleri dıslandı. Ovulasyon, 22-24. günlerde bakılan progesterondüzeylerine göre teyid edildi. Tüm bireylerden menstrüasyonun 3-7. günlerinde; FSH, LH,östradiol, serbest testesteron, total testesteron, androstenedion, DHEAS, SHBG düzeylerinebakıldı; vücut kitle indeksleri (kg/m2) hesaplandı. 12 saat açlık sonrası kan sekeri, totalkolesterol,LDL-kolesterol, HDL-kolesterol, trigliserid düzeyleri, böbrek, karaciger fonksiyontestlerine bakıldı. Amerikan Ulusal Kolesterol Egitim Programı Üçüncü Eriskin TedaviPaneli'nin (NCEP-ATP III) metabolik sendrom tanısı için belirledigi bes kriter her hasta içindegerlendirildi. nsülin direnci varlıgı için; her iki grubun oral glukoz tolerans testine (OGTT)glukoz ve insülin cevapları, HOMA-IR skorları, EAAGlukoz , EAAnsülin degerleri kaydedildi.Hastaların 6 aylık metformin (1700 mg/gün) tedavisi sonrası hirsutizm skorlaması, bazalhormon düzeyleri, lipid panelleri, OGTT'ne glukoz ve insülin cevaplarına tekrar bakıldı;metabolik sendrom kriterleri degerlendirilip degisim kaydedildi.Bulgular: ki grubun VK, bazal hormonları, lipid panelleri benzerdi. OGTT sonuçlarına görebir hastada (%6,2) bozulmus glukoz toleransı tespit edildi. Açlık kan sekeri ve EAAGlukozdüzeyi açısından iki grup arasında fark yoktu. OGTT 2.
Özet (Çeviri)
Aim: diopathic hirsutism (IH) is characterized by normal ovulatory function, normalcirculating serum androgen levels and without any identifiable causes. There are not enoughdata showing whether patients with IH also have insulin resistance and hyperinsulinemia. Theaim of this study was to investigate the presence of insulin resistance and the effects ofmetformin in patients with idiopathic hirsutism.Materials and methods: Sixteen women with IH (mean age: 21.6 ± 1.1 years) and thirteenhealthy women (mean age: 27.1 ± 0.5) were included in the study. All patients had hirsutism(FGS >8), regular ovulatory menstrual cycles, normal circulating serum androgen levels.Other causes of hirsutism were excluded. Ovulation was confirmed by the measurement ofday 22-24 serum progesterone level. In follicular phase of menstrual cycle (3-7.day) serumFSH, LH, estradiol, total testosterone, free testosterone, DHEAS, androstenedion, SHBGlevels and body mass index (BMI)(kg/m2) were measured. After 12 hour fasting, fastingglucose, total cholesterol, LDL-cholesterol, HDL-cholesterol, trigliseride levels, renal andhepatic function tests were measured. Each patients evaluated according to Adult TreatmentPanel III (ATP III) criteria. Fasting glucose and insulin, HOMA scores, AUCGlucose, AUCInsulinvalues of the patients were calculated from OGTT responses which performed to investigatethe presence of insulin resistance. At sixth month of the metformin therapy (1700 mg/day)hirsutism score and hormonal assays, glucose and insulin responses to OGTT, serum lipidprofiles were repeated and also ATP III criteria were evaluated.Results: BMI, basal hormone levels and lipid profiles were similar in the two groups.According to OGTT responses one of the sixteen patients (%6.2) had impaired glucosetolerance. There were no difference between fasting glucose and AUCGlucose levels betweenthe patients and control subjects.