Periton diyalizi yapan yüksek geçirgen hastalar ile düsük ?orta, düsük geçirgen hastalarda orta molekül agırlıklı solüt olan beta 2 mikroglobulinin peritoneal klirensi
Peritoneal clearance of the middle molecular weight beta 2-microglobulin in high and low-average, low transporter with continuous ambulatory peritoneal dialysis patients
  1. Tez No: 230395
  2. Yazar: MESUT AKÇAKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY OYMAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nefroloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Sürekli ayaktan periton diyalizi yapan periton membranı geçirgenligiyüksek ile düsük-orta veya düsük geçirgen olan hastalarda orta molekül agırlıklısolütün prototipi olan beta 2-mikroglobulinin (B2M) peritoneal klirenslerinikarsılastırmak.Gereç ve yöntemler: Sürekli ayaktan periton diyalizi (SAPD) yapan hastalara,peritoneal esitlenme testi (PET) yapıldı. PET'ne göre periton membranı geçirgenligiyüksek olan 25 hasta ile düsük-orta veya düsük olan 24 hasta çalısmaya alındı. Heriki grupta ortalama serum B2M düzeyi ile B2M' in peritoneal klirensi karsılastırıldı.Bulgular: Periton membran geçirgenligi yüksek grupta serum B2M ortalaması24.15 ± 9.10 mg/L, düsük-orta veya düsük grupta hastaların serum B2M düzeyi27.35 ± 10.10 mg/L bulundu. Gruplar arasında anlamlı fark yoktu (p>0.05). Yüksekolan grupta diyalizat B2M konsantrasyonu ile peritoneal B2M klirensi (diyalizatB2M 5.92 ± 2.62 mg/L, B2M peritoneal klirensi 11.13 ±2.142 L/hafta) düsük- ortaveya düsük geçirgen olan gruba göre (diyalizat B2M 3.42 ± 1.51 mg/ L, peritonealB2M klirensi 6.41 ±1.652 L/hafta) daha yüksek bulundu.
Özet (Çeviri)
Aim: To compare peritoneal clearance of beta 2-microglobulin (B2M) as aprototype of middle molecules in continuous ambulatory peritoneal dialysis patientswho had high and low- average or low membrane transport characteristics.Materials and Methods: The peritoneal equilibration test (PET) was performedon continuous ambulatory peritoneal dialysis patients (CAPD). Fourty nine patientsincluded in the study. According to PET results, 25 patients had high and 24 had low(low-average or low ) peritoneal transport characteristics. Serum levels of B2M andperitoneal clearance of B2M was compared between two groups.Results: There was no stastically significant difference in serum B2Mconcentration betwen the two groups (p>0.05). The mean values of B2M in high andlow transporters were 24.15 ± 9.10 and B2M 27.35 ± 10.10 mg/L, respectively.