Astımlı çocuklarda solubl endotelyal protein c reseptörü (sEPCR) düzeyleri
Plasma sEPCR levels in asthmatic children
  1. Tez No: 230446
  2. Yazar: YETİŞ UÇAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİGEN DOĞU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Kronik inflamasyon ve hava yollarının yeniden yapılanması (remodelling)astımın karakteristik özelliklerindendir. Protein C (PC)'nin aktif formu olan aktiveprotein C (APC) koagülasyonun kontrolü dısında inflamasyonun sınırlandırılmasındada önemli rol oynar. APC'nin anti inflamatuar etkilerinden endotelyal protein Creseptörü (EPCR)'nün sorumlu olduğu düsünülmektedir. Solubl EPCR (sEPCR)endotel yüzeyindeki EPCR'nin inflamasyonda artan sitokinler vemetalloproteinazların etkisiyle kopması sonucu olusur. sEPCR, APC'nin antiinflamatuar, profibrinolitik ve antikoagülan etkilerini inhibe eder. Yapılan hayvandeneylerinde allerjen uyarımı sonrası astımlı farelere inhaler ve sistemik yolla verilenAPC'nin inflamasyonu ve havayolu asırı duyarlılığını baskıladığı gösterilmis, APCEPCRbağlanmasını inihbe eden anti-EPCR antikorları verildiğinde APC'nin antiinflamatuar etkilerini ortadan kaldırdığı bronkoalveolar sıvıda eozinofillerin arttığıgözlenmistir.Bu çalısmada astımlı çocuklarda ve sağlıklı kontrollerde plazmada sEPCRdüzeyine bakılması ve astım patogenezindeki rolünün arastırılması amaçlanmıstır.Çalısmaya Pediatrik Allerji-?mmunoloji polikliniğinde uluslararası rehberleregöre astım tanısı alan ve izlenen akut atakla basvuran 2-16 yas arasında 22 astımlıolgu ve benzer yas grubunda 18 sağlıklı kontrol alındı. Astımlı olgulardan atakta veataktan 2-3 hafta sonra stabil dönemde venöz kan örnekleri alındı. sEPCR düzeyineplazmada ELISA (Diagnostica Stago, France, Asserachrom) yöntemi ile bakıldı.Plazma sEPCR düzeyleri astımlı hastalarda atak sırasında (median:80ng/ml(45-265ng/ml)) ve stabil dönemde (median:111ng/ml (65-340ng/ml)) kontrollere(median:111ng/ml (57-150ng/ml)) göre farklı bulunmadı. Buna karsın astımlıolgularda atak sırasında düsük olan sEPCR düzeylerinin, atak sonrası stabil dönemde22 olgudan 21'inde yükseldiği ve farkın anlamlı olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
Chronic inflammation and airway remodelling are the characteristic featuresof asthma. Addition to its role in coaguation, activated protein C (APC) which is theactive form of protein C (PC), plays an important role in limiting the inflammation.Endothelial protein C receptor (EPCR) is thought to be responsible from the antiinflammatoryeffects of APC. Solubl EPCR (sEPCR) is formed by the cleavage ofEPCR from the endothelial surface by the increasing levels of cytokines andmetalloproteinases. sEPCR inhibits the anti-inflammatory, profibrinolytic andanticoagulant effects of APC. The inhibition of the inflammation and thehypersensitivity of the airways in asthmatic mice by the inhalation or systemicadministration of APC, and the blockage of anti-inflammatory effect of APC and anincrease in the number of eosinophils in the bronchoalveolar secreations by theinhalation of anti-EPCR which inhibits the binding of APC-EPCR, has been shownin animal studies.In this study we investigated the effects of sEPCR in the pathogenesis ofasthma by evaluating the sEPCR levels in children with asthma and in healthycontrols.Twenty two asthmatic children who were diagnosed at Ankara UniversityMedical Faculty Pediatric Allergy-Immunology Department were included in thestudy. The asthma diagnosis was made by using the international guidelines. Thecontrol group consisted of 18 healthy children within the same age group. Venousperipheral blood was obtained from patients with asthma during an acute attack andat a stable period; 2-3 weeks following the attack. sEPCR levels were studied byusing EL?SA (Diagnostica Stago, France, Asserachrom) method.Median plasma sEPCR levels in children with asthma were 80ng/ml (45-265ng/ml) and 111ng/ml (65-340ng/ml) during the attack and the stable periodrespectively and was not statistically significant when compared to the control group(111ng/ml (57-150ng/ml)).