Çocukluk çağında akut astım atağında adropin, çözünebilir ctla-4, CD28, CD80 ve CD86 kostimülatuvar moleküllerinin plazma düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of plasma levels of adropin, soluble ctla-4, CD28, CD80 and CD86 costimulator molecules in acute asthma in childhood
  1. Tez No: 489880
  2. Yazar: MELİKE ACAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KILIÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Astım çocukluk çağı kronik hastalıklarının en sık görülenidir ve birçok hücre bileşeninin rol oynadığı kronik ve enflamatuar bir hava yolu hastalığıdır. CD28, CTLA-4 ve B7 kostimülatuar yolakları, astımda havayolu hipersensitivitesinin ve havayolu enflamasyonunun gelişiminde önemli bir role sahiptir. Bu yolaklar T-hücresi tepkilerinin ince ayarını, engellenmesini ve aktivasyonunu düzenleyen ikinci anahtar sinyalleri sağlar. Bu çalışmada, çocukluk çağı akut astım atağında adropin çözülebilir CTLA-4, sCD28, sCD80 ve sCD86 düzeylerinin çocuklardaki astım alevlenmesinin şiddetini tespit etmede tanı ve tedavi yaklaşımına yeni bir bakış açısı kazandırmak amaçlandı. Çalışmaya 6-18 yaş arası, 42 astımlı çocuk çalışma grubu ve 40 sağlıklı çocuk ise kontrol grubu olarak katılmıştır. Hasta grubu allerjik ve non-allerjik olarak iki gruba ayrılmıştır. Adropin, çözünebilir CTLA-4, sCD28, sCD80 ve sCD86 düzeyleri enzim-bağlantılı immunsorbent tahlilleri (ELISA) üç vizitte ölçülmüştür. Ölçümler hasta ve kontrol Grupları arasında ve kendi aralarında karşılaştırılmıştır. Eozinofil sayı (yüzdesi), serum total IgE ortalamaları, solunum fonksiyon testi (SFT) parametreleri çözünebilir kostimülatuvar moleküllerin plazma konsantrasyonları ışığında analiz edilmiştir. Değişkenler arasındaki ilişkinin yönünü ve derecesini ölçmek için korelasyon analizi yapılmıştır. Absolü eozinofil sayısı açısından Gruplar arasında istatistiksel fark incelendiğinde anlamlılık tespit edilmiş, yapılan post hoc analizlerde bu farkın Grup I'den kaynaklandığı bulunmuştur (p0,05). Buna rağmen FEV1/FVC hariç diğer tüm SFT parametreleri ile Gruplar arasında, Grup III'ten kaynaklanan bir istatistiksel anlamlılık söz konusudur (p0.05).
Özet (Çeviri)
Asthma is the most common chronic childhood disease and is a chronic and inflammatory airway disease in which many cell components play a role. CD28, CTLA-4 and B7 costimulatory patellas have an important role in the development of airways hypersensitivity and airway inflammation in asthma. These pathways provide second key signals that regulate T-cell responses to fine tuning, inhibition and activation. In this study, it was aimed to give a new perspective to the diagnosis and treatment approach of adropin, soluble CTLA-4, sCD28, sCD80 and sCD86 levels in childhood acute asthma attack determining the severity of asthma exacerbation in children. In the study aged 6-18 years, 42 asthmatic children as a study group and 40 healthy children as a control group participated. The patient group was divided into two groups as allergic and non-allergic. Adropin, soluble CTLA-4, sCD28, sCD80, and sCD86 levels were measured in three vials of enzyme-linked immunosorbent assays (ELISA). Measurements were compared between patient and control groups and between themselves. Eosinophil count (%), serum total IgE averages, respiratory function test parameters were analyzed in the light of plasma concentrations of soluble costimulant molecules. A correlation analysis was conducted to measure the degree and extent of the relationship between the variables. When the statistical difference between the groups was examined in terms of absolute eosinophil counts, significance was determined. In the post hoc analyzes, this difference was found to be due to group I (p 0,05). However, all other SFT parameters except FEV1 / FVC and between group were statistically significant originating from group III (p 0.05).