Polikistik over sendromlu kadınlarda adiponektin ve leptin düzeylerinin insülin rezistansı, vücut kitle indeksi, klinik ve laboratuar bulguları ile ilişkisi
The relation of serum adiponectin and leptin levels with insulin resistance, body mass index, clinical and laboratory findings in women with polycystic ovary syndrom
  1. Tez No: 230449
  2. Yazar: MURAT GÖZÜKÜÇÜK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA HAKAN ŞATIROĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Adipositokinler adiposit doku tarafından salınır ve insülin resistansı ve diğer sağlıkproblemleri ile ilgili olabileceği düsünülmektedir. Bu çalısmada PKOS'daAdiponektin ve Leptin düzeylerinin insülin resistansı, BMI, menstruel düzen, serumhormon profili, lipit profili, androjen düzeyleri ile iliskisinin gösterilmesiamaçlanmıstır.Çalısma dâhilinde 20 doğum yapmıs ve 20 doğum yapmamıs olmak üzere 40PKOS'li hastada ve bunlarla yas ve vücut kitle indeksi eslesmeli 20 doğum yapmısve 20 doğum yapmamıs olmak üzere 40 kontrol vakasında Adiponektin ve Leptindüzeyleri ile serum lipit profili, hormon düzeyleri, androjen düzeyleri, açlık glukozve insülin düzeylerine bakılmıstır.PKOS'lu hastalarda serum açlık kan sekeri, açlık insülin, androjen düzeyi kontrolgrubuna göre anlamlı olarak daha yüksekti (p
Özet (Çeviri)
Adipocytokines are excreted by adipose tissue and it is asserted that they areassociated with insulin resistance and other medical problems. In this study, weaimed to determine the relation of serum adiponectin and leptin levels with insulinresistance, body mass index, menstrual regularity, serum hormone profile, androgenlevels in women with polycystic ovary syndrome (PCOS).In order to clarify the relationships of these parameters we studied serum leptin andadiponectin levels, lipid, hormone and androgen profiles, fasting glucose and insulinlevels in 40 patients with PCOS and in age and body mass index matched 40 healthycontrol subjects.