Abortus imminens vakalarında matriks metalloproteinaz-9 ve matriks metalloproteinaz-2 düzeylerinin tespiti
Serum matrix metalloproteinase-2 and matrix metalloproteinase -9 levels in threatened abortion
  1. Tez No: 230450
  2. Yazar: ÖZGÜR ŞAHİNCİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LÜGEN CENGİZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Çoğu zaman etiyolojik nedeni aydınlatılamayan abortus imminensintemelinde moleküler bazı defektlerin olduğu düsünülmektedir. Ekstraselülermatriksin düzenlenmesinde görev alan ve proteolitik aktiviteye sahip bir grupenzimden olusan ?Matriks metalloproteinaz (MMP)? enzim sisteminin gebeliktekibazı hastalıklarda rolünün olduğu bilinmektedir. Bu çalısmada bu enzim sistemineüye olan MMP-2 ve MMP-9'un gebelikteki ve abortus imminens tanısı almısgebelerdeki değisimini incelemek ve bu metalloproteinazların abortus imminensgelisimindeki rollerini ortaya koymak amaçlanmıstır.Arastırmaya toplam 80 hasta dahil edilmistir; çalısma grubu abortusimminens tanısı almıs 30 gebeden, gebe kontrol grubu 25 sağlıklı gebeden, normalkontrol grubu ise sağlıklı 25 gönüllü kadından olusmaktadır.
Özet (Çeviri)
The etiology of threatened abortion is still unclear and it is thought that theremay be some molecular defects in the patophysiology of this disorder. It?s knownthat the matrix metalloproteinase system which consists of many proteolyticenzymes and plays an important role in the regulation of extracellular matrix, isrelated with some pregnancy disorders. In this study, we investigated the changes inMMP-2 and MMP-9 serum levels in the normal pregnancy and the threatenedabortion; and tried to define whether these metalloproteinases play a role in theformation of threatened abortion or not.Eighty patient were included the study; 30 pregnant women complicatedwith threatened abortion (threatened abortion group), 25 healty pregnant women(pregnant control group) and 25 healty non-pregnant women (non-pregnant controlgroup).