Glioblastoma Multiforme radyoterapisinde doz yükseltilmesi ve doz yanıt ilişkilerinin araştırılması
Increasing of radiation doses in Glioblastoma Multiforme and searching the dose response relations
- Tez No: 230460
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RASİM MERAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Oncology, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Onkolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
2006-2007 yılları arasında, kliniğimize Glioblastoma Multiforme (GBM) tanısı ile başvuran hastalarda eş zamanlı ve adjuvan temozolomid ile birlikte, radyoterapide doz yükseltilmesinin sağkalıma ve tümör cevabına olan etkileri, tedavi toksisitesi, prospektif bir çalışmada araştırılmaktadır. Patolojik doğrulanmış, protokole uygun özelliklere sahip yeni GBM tanısı almış 32 hastaya faz I'de 40 Gy (20 fr / 4 hafta) , faz II'de 26 Gy boost (13 fr / 2 hafta) olmak üzere toplam 66 Gy radyoterapi uygulanmıştır. Eş zamanlı 75 mg/m²/gün temozolomid başlanmış ve radyoterapi bitimine kadar aralıksız her gün verilmiştir. 4 haftalık aradan sonra hastalar 6 kürlük standart rejim olan her 28 günde bir 5 gün 200 mg/m²/gün adjuvan temozolomid almışlardır. Median 17 ay takip sonunda, planlanan radyoterapi dozlarını alan 28 hastanın 22'si kaybedilmiştir, altısı hayattadır. Progresyonsuz sağkalım median 10 ay, genel sağkalım 17 aydır. Tedavi süresince hastaların yarısında grad II ve III hematolojik yan etki saptanmıştır. Radyoterapinin geç yan etkileri değerlendirildiğinde ise 19 (%67.8) hastada çeşitli derecelerde kognitif bozukluklar, 12 (%42.8) hastada radyonekroz, 12 hastada (%42.8 ) unutkanlık, 7 (%25) hastada somnolans, 2 (%7.1) hastada davranış ve kişilik bozuklukları ve 1 (%3.5) hastada koma gelişmiştir. Temozolomid ile birlikte radyoterapinin dozunun yükseltilmesi hastalar tarafından tolere edilmekte ve standart tedavi rejimleriyle karşılaştırıldığında sağkalım uzamaktadır.
Özet (Çeviri)
The effect of radiotherapy dose increase with concomitant and adjuvant temozolomide on survival and tumor response and toxicity was analysed prospectively in patients that were referred to Istanbul University Oncology Institute with Glioblastoma Multiforme (GBM) diagnosed between 2006-2007. Newly diagnosed 32 GBM patients who were eligible for the protocol and whose tumor has been confirmed pathologically were treated with 40 Gy, (20 fraction / 4 weeks ) in phase I followed by 26 Gy boost (13 fractions / 2 weeks ) to a total dose of 66 Gy. Concomitant temozolomide was used at the dose of 75 mg per square meter of body surface area per day, 7 days per week from the first to the last day of radiotherapy, followed by six cycles of adjuvant temozolomide, dose of 200 mg per square meter for 5 days during each 28 day cycle. After median 17 months follow-up 22 patients out of 28 who received planned radiotherapy were dead. Median progression free survival was 10 months and median overall survival was 17 months. Grade II-III hematologic toxicities were observed in half of the patients during treatment. The analysis of late adverse effects showed different degrees of cognitive disfunctions at 19 (67.8 %) patients, radionecrosis at 12 (42.8 %) patients , memory impairment at12(42.8 %) patients, personality and behavirol change at 2 (7.1%) patients, somnolance at 7(25%) patients and coma at 1 (3.5 %) patients. Treatment of GBM patients with increased dose of radiotherapy with temozolomide was well tolerated and a survival advantage compared with standart treatment had been found.