Şişman okul çağı çocuklarında kilo yönetim programının uygulanması
Implementation of weight management programme to school-aged children with obesity
- Tez No: 230459
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİM SAVAŞER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Günümüzde çocuklarda şişmanlık, birçok ülkede önemli bir sağlık sorunudur ve ileri yaşlarda morbidite ve mortalite oranlarını artırmaktadır. Araştırma, şişman okul çağı çocuklarında, sağlıklı yaşam için oluşturulan kilo yönetim programının etkinliğinin değerlendirilmesi amacıyla sosyal bilişsel teori üzerine temellendirilerek yarı-deneysel olarak yapılmıştır. Rastgele seçilen Etimesgut; Hasan Ali Yücel ve Etimesgut İlköğretim Okullarında okuyan 4. sınıftaki çocukların boy ve kilo ölçümleri yapılmıştır. Çocukların VKİ'leri belirlendikten sonra, Etimesgut Hasan Ali Yücel İlköğretim Okulunda okuyan 41 öğrenci (17 öğrenci şişman, 24 öğrenci hafif şişman) çalışma grubunu, Etimesgut İlköğretim Okulunda okuyan 40 öğrenci (19 öğrenci şişman, 21 öğrenci hafif şişman) kontrol grubunu oluşturmuştur. Çalışma grubundaki öğrencilere 2.5 aylık dönemde sağlıklı yaşam, beslenme ve fiziksel egzersize yönelik 7 eğitim seansı uygulanmıştır. Aynı zamanda, ebeveynlere konu ile ilgili 2 eğitim seansı düzenlenmiş ve danışmanlık hizmeti verilmiştir. Çalışma ve kontrol grubunda bulunan çocukların ve ebeveynlerin bilgi düzeyleri eğitim öncesi ve sonrası değerlendirilmiştir. Ayrıca çocukların VKİ'lerine ilişkin değişimi gözlemlemek için ölçümler her iki grupta eğitim bittikten sonra ve ilk ölçümden 1 yıl sonra tekrarlanmıştır. Uygulanan program sonunda, çalışma grubundaki çocukların kontrol grubundaki çocuklara göre 3.
Özet (Çeviri)
Obesity in children is currently a major health problem in many countries and increases morbidity and mortality in further ages. This research was conducted quasi-experimentally, based on social cognitive theory, with the aim of assessing the effect of weight management program on children with obesity. Weight and height measurements of randomly chosen 4th grade students in Etimesgut Hasan Ali Yücel and Etimesgut elementary schools were taken. Following calculation of BMI?s, 41 students (17 obese, 24 overweight) in Etimesgut Hasan Ali Yücel School formed the intervention group while 40 students (19 obese, 21 overweight) in Etimesgut School formed the control group. Students in intervention group were given 7 training sessions which consist of healthy life style, nutrition and physical exercises in a period of 2.5 months. Parents were given 2 trainings about related issues and consultancy. The information level of both the children?s and their parents? were assessed before and after the trainings. In order to observe the differences between BMI?s, measurements were repeated just after the end of the trainings and 1 year after the first measurement.