Anestezi yoğun bakım ünitesinde yatan hastaların yakınlarında görülen anksiyete ve depresyon semptomlarının değerlendirilmesi
The family members of ICU patients of anxiety and depression symptoms
  1. Tez No: 230461
  2. Yazar: GÜNNUR TOK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DEMET TOK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Yakınlarının yoğun bakımda tedavi görmesi, hasta yakınları için zor birsüreçtir. Bu süreçte yoğun bakım hastalarının yakınlarında görülen belirtilerdepresyon, anksiyete, fiziksel işlev bozukluğu ve sosyal izolasyondur. Yoğunbakımda hastası olan kişilerin bir bölümünde hastalığın süresi ve prognozunabağlı olarak psikolojik belirtiler ya da bozukluklar ortaya çıkmaktadır. Biz bu tezçalışmasında yoğun bakım hastalarının yakınlarında süreye ve prognoza bağlıolarak ortaya çıkan psikolojik değişiklikleri saptamayı amaçladık ve HastaneAnksiyete ve Depresyon (HAD) ölçeğini kullandık.Çalışmaya anestezi yoğun bakım ünitesine yatarak tedavi gören 30hastanın birinci derece yakınlarını aldık. Hastaların prognozunu belirlemedeAPACHE II ve MODS skorlama sistemlerini kullandık, anketi uygulamadan öncehasta yakınlarını hastalarının klinik gidişi açısından bilgilendirdik. Bubilgilendirmeden sonra hasta yakınlarına 0., 3., 7. ve 14. günlerde HAD ölçeğiniuyguladık.Hasta yakınlarında 7. ve 14. günlerde anksiyete ve depresyonsemptomlarında anlamlı artış saptadık.Sonuç olarak yoğun bakım hastalarının yakınlarında yoğun bakımda yatışsüresince hastaların prognozuna bağlı olarak artan anksiyete ve depresyonsemptomları gelişebildiğini saptadık.
Özet (Çeviri)
Family members of ICU patients should have high levels of distress;symptoms as anxiety, depression, physical illnesses and social isolation, thatpersist throughout their relatives? hospitalization. The prognosis of the patientsand time to stay in ICU affect the severity of the family members? psychologicaldistress.In this study we aimed to evaluate the psychological distress of familymembers of ICU patients and we used Hospital Anxiety and Depression Scale.Thirty, first ? degree relatives of ICU patients were included in the study. Clinicaldata, APACHE II and MODS scores were collected from the ICU records.Information about the patients? status were given to their relatives daily and theywere assessed four times; at 0., 3., 7. and 14. days of their patients? ICUadmission.We have determined high level of anxiety and depression symptomsamong the family members of ICU at 7. and 14. days.The main finding of the study is: The family members of ICU patientsfrequently exhibit high levels of anxiety and depression that correlate with thepatients? prognosis in the time of ICU stay.