Polikistik overyan sendromlu hastalarda alt fenotiplerin karşılaştırılması
Comparison of subphenotypes in polycystic ovary syndrome patients
- Tez No: 230470
- Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT KADANALI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu çalışmada amacımız, Türk kadınlarında Rotterdam kriterlerine göre PolikistikOver Sendromunun(PKOS) alt fenotiplerini antropometrik, hormonal ve matabolik farklılıklaraçısından karşılaştırmaktı.Çalışma Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Jinekoloji Polikliniğine Mart 2007-Haziran 2008 tarihleri arasında başvuran 127 PKOS hastası ve 44 kontrol vakası üzerindeuygulandı. Bütün olgular Rotterdam kriterlerine gore değerlendirildi ve üç kriterden en azikisini içerenler PKOS olarak kabul edildi: 1)Oligo-amenore(O); 2) Klinik veya biyokimyasalhiperandrojenizm(HA); 3) Ultrasonografide polikistik overler(PKO). Klinik ve biyokimyasaldeğerler PKOS altfenotipleri arasında karşılaştırıldı.Hastaların 56(%44,1)'sı PKO+O+HA, 29(%22,8) hasta HA+O, 24(%18,9) hastaPKO+O ve 18(%14,2) hasta HA+PKO fenotipinde idi. Ve 42(%33,1) hasta iki yeni fenotipigösteriyordu(PKO+O ve HA+PKO).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to compare all phenotypes of Policystic OvarySyndrome(PCOS) for anthropometrical, hormonal, metabolic differences according toRotterdam criteria in Turkish women.This study was conducted prospectively on 127 PCOS patients and 44 control subjectswho admitted to Ataturk University Medical Faculty Gynecology polyclinics between March2007 and June 2008. All subjects were evaluated according to the Rotterdam criteria anddiagnosed as PCOS should they had at least two of the following three criteria: 1)oligoamenorrhea(O); 2)clinical or biochemical hyperandrogenism (HA); 3)polycystic ovaries onultrasound (PCO). Clinical and biochemical variables were compared among the PCOSsubphenotypes.56(44,09%) of the patients were PCO+O+HA, 29(22,84%) were HA+O, 24(18,90%)were PCO+O and 18(14,17%) were HA+PCO. 42(33,07%) patients represented the newphenotypes (PCO+O and HA+PCO).