Hiyaluronidaz enzim inhibitörü heterosiklik bileşikler üzerinde çalışmalar
Investigations on hyaluronidase enzyme inhibitor heterocyclic compounds
  1. Tez No: 230471
  2. Yazar: YAĞMUR APÇİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZTEKİN ALGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Tümör hücrelerinde endotel tabakası çok hızlı deği?mektedir. Hiyaluronik asit endotel hücrelerinin yapısında yer aldığı ve bu hücrelerde önemli rolünün olduğu bilinmektedir. Hiyaluronik asitin vücutta sentezini kontrolü hiyaluronidaz enzimi tarafından yapılmaktadır. Ayrıca yapılan çalı?malarda, tümör metastazının sadece hiyaluronidaz bulunan hücrelerde meydana geldiği ancak hiyaluronidaz bulunmayan hücrelerinde ise gerçekle?emediğinin tespit edilmesi, bu enzimin inhibisyonunun yeni bir kanser tedavi yakla?ımı olabileceği fikrini güçlendirmektedir. Tümör metastazı üzerinde yapılan çalı?malarında ara?tırıcıların dikkatini çeken heterosiklik halkalardan biri de benzimidazol halkasıdır. Benzimidazol halkasının ya?am için gerekli olan bazı biyolojik moleküllerin yapısında yer almaktadır. Henüz günümüzde antimetastazik etkili yeni bir benzimidazol türevi bile?ik tedaviye girmemi?se de son yıllarda benzimidazollerin antitümör aktiviteleri üzerine birçok ara?tırma yapılmaktadır. Bu çalı?mada benzimidazol halkasının 2 numaralı konumunda alkil veya aromatik gruplar ta?ıyan 12 adet benzimidazol türevi bile?ik hiyaluronidaz enzim inhibitör etkileri kar?ıla?tırılmak amacıyla sentezlenmi?tir. Sentezlenen benzimidazol türevi bile?ikler ve standart madde olarak kullanılan askorbik asit palmitat tuzu pH 3.5 ve 7'de ?Morgan-Elson? ve ?Stains-all? testleri kullanılarak antihiyaluronidaz etkileri tespit edilmi?tir. Sentezlenen bile?iklerin 100 mM konsantrasyonda % inhibisyon değerleri incelendiğinde, Bile?ik 2-5, 8, 11,12 pH 7'de %25-40 arasında olduğu görülmektedir. Bu çalı?mada sentezlenen 2-(3-aminofenil)benzimidazol (Bile?ik No: 8) bile?iğinin en yüksek antihiyaluronidaz etkiye sahip olduğu belirlenmi?tir. Bile?ik 1,9 ve 10 hiçbir aktivite göstermemektedirler. Ancak antihiyaluronidaz aktiviteye sahip bile?iklerin in vitro antihiyaluronidaz etkilerinin varlığı daha ileri çalı?malar ile desteklenmesi ve kanıtlanması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The endothelium layer in tumor cells changes very rapidly. It is well known fact that hyaluronic acid exists and plays an important role in the endothelium cells. Control of the synthesis of hyaluronic acid in the organism is performed by hyaluronidase enzyme. Futhermore, a strong assumption can be made that the inhibition of this enzyme may be a new approach for cancer treatment as it was determined in the related scientific studies that tumor metastasis occurs only in the cells having hyaluronidase, but not in those lacking this enzyme. One of the significant heterocyclic rings in the studies carried out on tumor metastasis is benzimidazole ring. This ring exists in the structure of some essential biological molecules. Although a new benzimidazole derived compounds with antimetastatic activity have not been used in treatment, yet, in recent years, a numerous study has been carried out on anti-tumor activity of benzimidazoles. In this study, twelve benzimidazole derived compounds which have alkyl or aromatic groups at the second position of the benzimidazole ring were synthesized in order to compare their hyaluronidase enzyme inhibitory effects. The anti-hyaluronidase effects of the synthesized benzimidazole derived compounds and palmitate salt of ascorbic acid the reference substance, was investigated at pH 3.5 and 7 using ?Morgan-Elson? and ?Stains-all? tests. Upon investigating the per cent inhibition values for the synthesized compounds at a concentration of 100 mM, those values for the compounds 2-5, 8, 11 and 12 were found to be in the range of % 25-40 at pH 7.In this study, it was determined that the newly synthesized compound of 2-(3-aminophenyl)benzimidazole) (Compound # 8) exhibited the highest anti-hyaluronidase activity. No such activity was found with the compounds 1, 9 and 10. However, it can be suggested that in vitro anti-hyaluronidase effect of the compounds should be investigated and proved by further studies.