Otoimmün tiroiditli bireylerde (Hashimoto tiroiditi ve Graves hastalıklı) Tc-99m MIBI tutulumunun ötiroid bireylerle karşılaştırılması
Compare of Tc-99m MIBI uptake in euthyroid individuals and in patients with autoimmune thyroid disease
  1. Tez No: 230478
  2. Yazar: EBRU RÜKŞEN DURSUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELVAN SAYIT BİLGİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmanın amacı otoimmün tiroiditli bireylerin (Graves hastalığı veHashimoto tiroiditli) tiroid bezlerinde Tc-99m MIBI tutulumunun ötiroidbireylerle karşılaştırılmasıdır.Çalışma gurubuna 20 Graves hastası, 47 Hashimoto tiroiditi hastası ve 10kontrol hastası alındı. Graves hastalarının 14'ü kadın, 6'sı erkek; Hashimototiroiditi hastalarının 45'i kadın, 2'si erkek ve kontrol hastalarının 4'ü kadın, 6'sıerkekti.Tüm gruplara Tc-99m MIBI tiroid sintigrafisi uygulandı. Bu çekimde 20dakikalık dinamik ve 20, 60, 120. dakikalarda statik görüntüler alındı. Ayrıcadinamik çekimlerin 5. dakikasından itibaren ardışık görüntüler toplanarak 100bin sayımlık statik görüntü elde edildi. Beş, 20, 60, 120 dakikalarda Tc-99m-MIBI tutulumu Tmax. ve T1/2 değerlerihesaplandı. Ayrıca en az 2 günlükaradan sonra tüm hastalara Tc-99m perteknetat ile tiroid sintigrafisi deuygulandı.Gravesli hastalarda 5, 20, 60 ve 120 dakikalarda Tc-99m MIBI tutulumununkontrol ve Hashimoto grubuna göre yüksek olduğu belirlendi. Hashimoto vekontrol grubu tutulum değerleri arasında istatiksel açıdan anlamlı farksaptanmadı.Graves hastalığı grubunda radyofarmasötik klirensinin kontrol grubunagöre hızlı olduğu ancak Hashimoto tiroiditi grubunda yavaşladığı saptanmıştır.Kontrol grubu, Graves hastalığı ve Hashimoto tiroiditi gruplarının Tmaxdeğerleri arasında istatistiksel açıdan anlamlı farklılık saptanmadı.Kontrol grubu, Graves hastalığı ve Hashimoto tiroiditi gruplarında tiroidbezinde MIBI tutulumunun TSH ve antitiroid antikor değerlerindenetkilenmediği saptanmıştır.Kontrol grubu, Graves hastalığı ve Hashimoto tiroiditi gruplarında MIBItutulumunun tedavi ve iyot alımından etkilenmediği belirlenerek, MIBI ile tiroidsintigrafisi çekimi öncesinde ilaç kesimine ve iyot diyetine gerek olmadığısonucuna varıldı. Böylece hipotiroidik tablo oluşumunun önlenebileceğidüşünüldü.Graves hastalığı grubunda saptanan belirgin yüksek Tc-99m MIBI tutulumuyüksek mitokondri sayısı ve inflamatuar reaksiyon gibi histopatolojik bulgularadayanmaktadır. Bu çalışmanın verileri göz önüne alındığında Graveslihastalara tiroid sintigrafisi çekiminde Tc-99m MIBI'nin alternatif ajan olarakkullanılabileceği düşünüldü.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the uptake of Tc 99m-MIBI in thethyroid of euthyroid volunteers and in patents with autoimmune thyroiddiseases.Twenty patients with Graves disease (14 females, 6 males), 47 patientswith Hashimoto?s thyroiditis (45 females, 2 males) and 10 euthyroid volunteers(4 females, 6 males) were included in the study.We performed Tc 99m-MIBI thyroid scintigraphy to all groups. Dynamicimages were acquared for 20 min, and static images were obtained 20, 60,120 min post injection. An image with 100,000 counts 5 min after injection wasextracted from the dynamic images. Five-, 20-, 60-, and 120-min uptake, timeto maximal uptake (Tmax) and T1/2 of tracer clearence were calculated.Additionaly we performed Tc-99m pertechnetate thyroid scintigraphy to allgroups at least 2 days after.Five-, 20-, 60-, 120-min uptake values of Graves diseases were allsignificantly different from those in all groups. But uptake values ofHashimoto?s thyroiditis were not statistically significant different from euthyroidvolunteers.Tc 99m-MIBI thyroid clearance of Graves disease is faster than euthyroidvolunteers. But Tc 99m-MIBI thyroid clearance of Hashimoto thyroiditis isslower than other two groups.No statistically significant difference was dedected in Tmax betweeneuthyroid volunteers, Graves disease and Hashimoto?s thyroiditis.In the all groups, there was no significant correlation between Tc-99m MIBIuptake and TSH or anti-thyroid antibody levels was dedected.In the euthyroid volunteers, Graves disease and Hashimoto?s thyroiditisgroups, Tc-99m MIBI uptake was not affected from thyroid hormone therapy.Our findings suggest that there is no necessity of stopping thyroid hormonetherapy before Tc-99m MIBI thyroid scintigraphy. Thus, it was thought thathypothyroidism could be prevented.Increased Tc-99m MIBI uptake are based on the histopathological findingsof Graves disease: incresed number of mitochondria and the inflammatoryinfiltrate. Our findings suggest that Tc-99m MIBI could be used as analternative radiopharmaceutical for thyroid gland scintigraphy in patients withGraves diseases.