Deksmedetomidin ve tiyopental' in ratlarda fokal serebral iskemide serebral koruyucu etkilerinin histopatolojik olarak karşılaştırılması
A comparison of the histopathological protective effects of dexmedetomidine and thiopental in a model of focal cerebral lschemia in rats
- Tez No: 230479
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSNÜ KÜRŞAD
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalısma intravenöz anesteziklerden olan tiyopental ve deksmedetomidin'inratlardaki fokal serebral iskemide serebral koruyucu etkilerinin olup olmadığınıhistopatolojik olarak incelemek amacı ile yapıldı.Sprague Dawley tipi 30 adet erkek rat rastgele üç gruba ayrıldı: Kontrol Grubu(Grup K, n=10), Deksmedetomidin Grubu (Grup D, n=10), Tiyopental Grubu, (Grup T,n=10). Tüm denekler cam fanus içinde % 5 izofluran ile anestetize edildikten sonraentübe edildi ve mekanik ventilasyona baslandı. iskeminin bitimine kadar tümdeneklere %2'lik konsantrasyonda izofluran, ayrıca %70 azotprotoksit %30 O2 ile dilüeedilerek verildi. Her ratın sağ arteria carotis internaları bulunarak ve vasküler klemple45 dakika süreyle oklüzyon sağlandı. 45 dk sonunda vasküler klemp açıldı ve 90 dksüreyle beyin reperfüzyonu sağlandı. Arteriyel kanülasyondan hemen sonra (Bazaldeğerler);arteriyel oklüzyonun 5.dakikasında ve reperfüzyonun 20. dakikasında olmaküzere üç kez tüm fizyolojik parametreler(MAP;vücut sıcaklığı) kaydedildi. Oklüzyon vereperfüzyon süresince D grubuna 9 ?g/kg/saat hızla deksmedetomidin infüzyonuverildi;T grubuna ise 140 ?g/kg/saat hızla tiyopental infüzyonu verildi; kontrol gubunaise hiçbir i.v anestezik ilaç verilmedi. Reperfüzyon bitiminde ratlara ideal kasgevsemesi için 0.1 mg/kg vekuronium bromür verildi ve temporal kraniotomi ilebeyinler usulüne uygun sekilde çıkarıldı. Beyinler %10 luk formalin solüsyonunakoyuldu; uygun histopatolojik ve steriolojik inceleme için değerlendirmeye alındı.Histopatolojik skorlamaya göre Grup K'da tüm deneklerde iskemi mevcuttu.Grup D'de 4 denekte, Grup T'de ise 3 denekte serebral iskemi yoktu. Yine Grade 3serebral iskemi Grup K'da 3 denekte, Grup D ve Grup T'de sadece bir denekte saptandı.Histopatolojik skorlar açısından Grup D ile Grup T arasında istatistiksel olarak anlamlıfark bulunmadı (p>0.05).
Özet (Çeviri)
This study was designed to investigate if Dexmedetomidine and Thiopentalhave cerebral protective effects after focal cerebral ischemia in rats.Thirty male Sprague Dawley rat s were randomly assigned to three groups:Control Group (Group C, n=10), Group Dexmedetomidine (Group D, n=10), GroupThiopental (Group T, n=10). After all rats were anesthetized in a beli jar with 5%isoflurane, they were intubated, then mechanically ventilated. Up to the end of theischemia all rats were recieved 2% isoflurane, 70% nitrous oxide and 30% O2. Acatheter was inserted into the right femoral arter for continuous mean arterial pressure(MAP), physiological parameters and blood sampling at baseline, 5.min after occlusionand 20.min after reperfusion. A catheter was inserted into the left femoral ven for drugadministration. Right common carotid arter of each rat was isolated and clamped for45 minutes. At the end of the duration common carotid arter were unclamped and thebrain reperfusion was achieved for 90 minutes. Dexmedetomidine was administered forGroup D iv infusion of a doze of 9 ?g/kg/h. Group T received iv Tiyopental of a dozeof 140 ?g/kg/h.Afterwards, rats were decapitated by vecuroniume bromide of 0.1mg/kg the endof reperfusion. The CA 1 (Cornu Ammonis 1) area was evaluated for bothhistopathologic and Stereological examination and it was graded on a scale O to 3according to ,the frequency of ischemic neurons. According to histopathologic scorescerebral ischemia was evaluated in all rats in Group K, but no ischemia was evaluatedin three rats in Grup T and in four rats in Grup D. Gade 3 serebral ischemia wasevaluated in three rats in Group K, only in one rat in Group T and D. Forhistopathologic grades the difference between Group T and Group D was notsignificant (p>O.05).