Otoimmün tiroid bezi hastalıklarında tükürük bezi tutulumunun TC-99M MIBI ile değerlendirilmesi
Detection of the involvement of salivary glands in autoimmune diseases of thyroid gland by using TC-99M MİBİ scintigraphy
- Tez No: 319316
- Danışmanlar: DOÇ. DR. F. GÜL GÜMÜŞER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmanın amacı Graves hastalığı ve Hashimoto tiroiditli bireylerin tükrük bezlerinde Tc-99m MIBI tutulumunun normal bireylerle ve kendi aralarında farklılık gösterip göstermediğini saptamaktır.Çalışmaya 19 Graves hastası (6 erkek, 13 kadın; yaş ortalaması: 34.47±11.76 yıl), 28 Hashimoto tiroiditi (5 erkek, 23 kadın; yaş ortalaması: 44,5±10.94 yıl) ve 11 kontrol olgusu (4 erkek,7 kadın; yaş ortalaması: 53.9±11.56) alındı. Tüm olgulardan anamnez alınarak boyun muayeneleri yapıldı. Tiroid fonksiyon testi sonuçları ve tedavi durumları belirlendi, boyun ultrasonografileri yapıldı. Tüm gruplara ön hazırlık yapılmadan(açlık, düşük iyot diyeti, ilaç kesimi vb.) Tc-99m MIBI sintigrafisi uygulandı.Olgulara 370 MBq (10 mCi) Tc-99m MIBI intravenöz yoldan verildi. Görüntüleme için çift başlı gama kamera (Infinia, GE Medical Systems, Tirat Hacermel, Israel) ve paralel delikli, düşük enerjili, yüksek rezolüsyonlu (LEHR) kolimatörler kullanıldı. Enjeksiyon öncesinde ve sonrasında dolu ve boş şırıngalar 2 saniyelik süreyle 2 zoomda görüntülendi. Tüm hastalara 20., 60., 120.,dakikalarda tükrük bezleri kolimatörün merkezinde olacak şekilde statik görüntüler alındı. 20., 60., 120. dakikalarda tükrük bezlerinde Tc-99m-MIBI tutulum değerleri ilgili alanlara ROI çizilerek hesaplandı. BT:(B-ZA/C-A) )(BT: Bez tutulumu,B:Bez sayımı, Z.A: Zemin Aktivite C:Dolu şırınga sayımı, A:Boş şırınga sayımı ).Kontrol grubu, Graves hastalığı ve Hashimoto tiroiditi gruplarında parotis bezlerinde 20., 60. ve 120. dakikalarda Tc-99m MIBI tutulum değerleri arasında istatiksel açıdan anlamlı fark saptanmadı (p>0.05).Kontrol grubu, Graves hastalığı ve Hashimoto tiroiditi gruplarında submandibular bezlerde 20., 60. ve 120.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the involvement in the salivary glands of the patients with Graves? Disease and Hashimoto Thyroiditis by detecting the changes of Tc-99m MIBI uptake.Nineteen patients with Graves? Disease (6 men, 13 women; mean age: 34.47±11.76 years), 28 Hashimoto disease patients (5 men, 23 women; mean age: 44,5±10.94 years), and 11 euthyroid controls (4 men, 7 women; mean age: 53.9±11.56 years) were included in the study. Medical history from all patients were obtained and their neck examination were carried out . None of the patients had complaint such as pain, xerostomia and lack of taste. Thyroid function test results and treatment conditions were determined (patients were not receiving treatment), and neck ultrasonography were performed. None of the patients had thyroid nodule. Tc-99m MIBI scintigraphy was applied to all groups. 370MBq (10 mCi) Tc-99m MIBI was given intravenously. For imaging double headed gamma camera (Infinia, GE Medical Systems, Tirat Hacermel, Israel) and parallel hole, low energy, high resolution (LEHR) collimator was used. Full and empty injectors were scanned in 2 zoom for 2 seconds before and after injection. Static images were taken in the 20., 60., 120.,minutes by positioning salivary glands in the center of the collimator.Uptake values of parotid and submandibular glands were calculated by drawing elliptical ROIs and using the formula for uptake calculation.As a result, in all three groups, in parotis glands, a statistical significant difference between Tc-99m MIBI uptake in the 20th, 60th, 120th minutes was not detected (p>0.05).In Graves?Disease, Hashimoto Thyroiditis and Control Group ; a statistical significant difference between Tc-99m MIBI involvement rate in the 20th, 60th, 120 th.