Atopik diferansiasyonda TH-17 VE IL-17' nin rolü
  1. Tez No: 230480
  2. Yazar: AYHAN SÖĞÜT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN YÜKSEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
IL-17 üreten TH17 hücreleri TH1, TH2 ve T-regulatuar hücrelerden farklı yenibir efektör T hücre alt grubudur. TH17 hücrelerinin otoimmün hastalıklarda ve alerjikhastalıklarda rol oynadığı düsünülmektedir. Treg, TH1, TH2 ve TH17 hücrelerisırasıyla FOXP3, GATA-3, T-Bet ve ROR? tarafından regüle edilmektedir. Bizimamacımız TH17 ve IL-17' nin zeytin polen duyarlılığı olan alerjik rinitli hastalardakirolünü incelemekti.Zeytin polen mevsiminde, sağlıklı kontrollerden ve zeytin polen duyarlılığı olanalerjik rinitli hastalardan nazal biyopsi ve nazal lavaj sıvı örnekleri alındı. Nazal lavajsıvı örneklerinde IL-4, IL-10, IL-17, IL-23, IFN-? ve TGF-ß çalısıldı. Nazal biyopsiörneklerinde immünohistokimyasal yöntemle FOXP3, GATA-3, T-Bet ve ROR?kantite edildi.AR' li hastaların nazal mukozasında FOXP3 ve T-bet hücrelerinin ekspresyonusağlıklı kontrollere göre azalırken, GATA-3 ve ROR? düzeyi değismedi. Ayrıca, AR'lihastalardaki IFN-? ve IL-23 düzeyi azalırken, IL-4, IL-10, IL-17 ve TGF-ß düzeylerideğisiklik göstermedi. Tbet/GATA-3 ve FOXP3/GATA-3 oranları AR' li hastalardaanlamlı olarak düsük bulundu.Sonuç olarak, AR' li hastalarda polen mevsiminde TH1 ve Treg hücre yanıtıazalmakta, TH2 yanıtı oransal olarak artıs göstermektedir. Ayrıca, AR'li hastalardaTH17 hücre diferansiasyonu ve IL-17 düzeyi değismemektedir. Ancak AR' liolgularda IL-17 sekresyonundan sorumlu olan IL-23 kontrol grubuna göre azalırkenIL-17' nin düsük bulunmaması dokuda bir baska IL-17 salgılatan kofaktörolabileceğini düsündürmektedir. Bu sonuç da atopik diferansiasyonda klasik olarakbilinen TH2 polarizasyonunda TH17' nin regülatuvar rol oynayabileceğini aklagetirmektedir.
Özet (Çeviri)
IL-17 producing TH17 cells are new subset of effector T cells apart from TH1,TH2 and T regulatory cells. It is suggested THat THey have a role in autoimmuneand allergic diseases. Treg, TH1, TH2, and TH17 cells are regulated by FOXP3,GATA-3, T-Bet, and ROR? respectively. Our aim was to evaluate THe role of TH-17and IL-17 in patients wiTH allergic rhinitis having olive pollen sensitivity.In olive pollen season , nasal biopsy and nasal lavage fluid samples weretaken from allergic rhinitis patients wiTH olive pollen sensitivity and healTHy controlpatients. In nasal lavage fluid samples IL-4, IL-10, IL-23, IFN- ? and TGF- ß wasstudied. In nasal biopsy samples FOXP3, GATA-3, T-Bet, and ROR? were quantifiedby immunohistochemical meTHods.In patients wiTH allergic rhinitis while FOXP3 and T-bet cell expression werefound to be decreased in nasal mucosa, THere were no difference in GATA-3 andROR ? levels when compared to healTHy control patients. In addition, while IFN-?and IL-23 levels were low in allergic patients, IL-4, IL-10, IL-17 and TGF-ß levels didnot change. Tbet/GATA-3 ve FOXP3/GATA-3 ratios were significantly low in ARpatients.In conclusion, TH1 and Treg cell response is reducing, and TH2 response isshowing increment in certain proportion in AR patients during pollen season. AlsoTH-17 cell differentiation and IL-17 levels are not changing in allergic rhinitis patients.But because in AR patients IL-23 levels, which is responsible for IL-17 secretion,were found to be decreased compared to control group, it suggests that another cofactorcausing IL-17 secretion may be present. This result suggests that TH17 mayhave regulatory role in TH2 polarization which was already known in atopicdifferentiation.