Vokal kord nodüllerinde konvansiyonel tedavi yöntemlerine ek olarak ses terapisinin etkisinin araştırılması
Investigation of the efficacy of voice therapy in vocal cord nodules in addition to conventional treatment methods
  1. Tez No: 230487
  2. Yazar: RASİM YILMAZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUFHAN SÜOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Vokal kord nodülleri (VKN), erişkin ve çocuklarda görülen en sık ses kısıklığı nedenidir. Günümüzde VKN'de en çok kabul gören tedavi ses terapisidir. Çalışmamızda, VKN'nin tedavisinde konvansiyonel tedavi yöntemlerine ek olarak ses terapisinin etkinliği subjektif ve objektif ses analizleriyle incelenmiştir.Kliniğimizde, vokal kord nodülü tanısı koyulan 20 hasta değerlendirmeye alınmıştır. Çalışma grubuna alınan 10 hastaya ses terapisi+reflü tedavisi verilmiş, kontrol grubuna alınan 10 hastaya sadece reflü tedavisi verilmiş ve ses hijyeni konusunda bilgilendirilmiştir. Her iki gruptaki hastaların tedavi öncesi ve sonrası maksimum fonasyon zamanları ve s/z oranları ölçülmüştür ve alınan ses kayıtlarına akustik ve aerodinamik analizler uygulanmıştır. Hastalar tarafından tedavi öncesi ve sonrası VHI(Ses Handikap İndeksi) anketi doldurulmuştur. Hastaların tedavi öncesi ve sonrası videolarengostroboskopik muayeneleri yapılmıştır. Elde edilen tedavi öncesi ve sonrası parametreler istatistiksel metodlarla karşılaştırılmıştır.Her iki gruptaki hastaların subjektif ve objektif ses analizleri sonucunda; çalışma grubundaki hastaların ortalama Maksimum Fonasyon Zamanı(MFZ) değerlerinin arttığı tespit edilmiştir (0.042). Kontrol grubundaki hastaların ortalama Maksimum Fonasyon Zamanı değerleri değişmemiştir. Çalışma ve kontrol grubu hastalarının VHI ve kendi seslerini değerlendirme skorları, S/Z oranı, ortalama Temel Frekans, ortalama Sound Pressure Level ve ortalama Hava Akım Hızı değerlerinde herhangi bir değişim saptanmamıştır. Kontrol grubundaki hastaların tedavi öncesi ve sonrası ortalama Temel Frekans değişimlerinin, çalışma grubundaki hastaların ortalama Temel Frekans değişimlerine oranla arttığı saptanmıştır (0.028).Sonuç olarak; sert vokal kord nodüllerinin ses terapisi ile yok olmadığı ama küçülebildiği görülmüştür. VHI anketi sonuçlarına göre hastaların ses ile ilgili şikayetleri azalmamıştır. Ses terapisi ile objektif analizlerden sadece MFZ değerinin arttığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Vocal cord nodules(VCN) are the most common reason of hoarseness seen in children and adults. Today, the most acceptable treatment in VCN is the voice therapy. At this research, in addition to conventional treatment methods in VCN treatment, the efficacy of voice therapy is studied via subjective and objective voice analyzing methods.In our clinics, 20 patients having VCN were eveluated. 10 of them treated via voice therapy and reflux treatment were the research group and the others treated via only reflux treatment and informed about voice hygiene were the control group. In both groups, pre and post therapy maximum phonation times and S/Z ratios were analyzed. And then, acoustic and aerodynamic analyses were performed to recorded voices of patients. Pre and post therapy VHI(voice handicap index) questionnaire were performed by the patients. Pre and post therapy videolaryngostroboscopic examinations were performed. And then, the obtained pre and post therapy parameters were compared statistically.At the result of subjective and objective voice analyses in both groups; in research group, an increase at maximum phonation time values was seen (0.042). On the other hand, in control group there was no change. In both groups, there were not any change in VHI scores, self voice evaluation scores, S/Z ratio, mean fundamental frequency, mean sound pressure level and mean air flow velocity values. In comparison with the research group, it was seen that the mean fundamental frequency changes increased in control group patients(0.028).As a result, it was seen that hard VCN can not be disappeared but reduced by means of voice therapy. According to VHI questionnaire results, patients? complaints about voice didn?t decrease. It is seen that via voice therapy, among objective analyses, only maximum phonation time value increased.