Tiroid nodüllerinin tedavisinde mikrodalga ablasyon tedavisi ile cerrahi tedavinin karşılaştırılması
A comparative study of microwave ablation and surgical treatment in the management of thyroid nodules
  1. Tez No: 948294
  2. Yazar: HASAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GAMZE ÇITLAK, DOÇ. DR. ÖZLEM DOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Tiroid nodüllerinin büyük çoğunluğu benign karakterlidir. Semptoma ve/veya kozmetik kaygıya neden olanlar tedavi gereksinimi oluşturur. Genellikle volüm kaynaklı olan bu durumlarda volüm azaltıcı tekniklerden olan mikrodalga ablasyon, minimal invaziv bir yöntem olması ve komplikasyon riskini azaltması nedeniyle son dönemde cerrahiye alternatif olmaktadır. Gereç ve Yöntem: Endokrin cerrahi polikliniğimize başvuran, nodüle yönelik yapılan ince iğne aspirasyon biyopsisi sonucu 'Bethesda-2' olarak raporlanan ve toksik adenom saptanan 52 hastaya hastanemiz girişimsel radyoloji kliniği tarafından ultrason eşliğinde hareketli atış tekniği ile mikrodalga ablasyon uygulandı. Hastalara işlem öncesi ve sonrası TSH, T3, T4, PTH, kalsiyum tetkikleri ile KBB tarafından vokal kord muayeneleri yapıldı. Bu hastalara endokrin cerrahi polikliniğimizde 1, 3, 6 ve 12. aylarda TSH, T3, T4, PTH, kalsiyum tetkikleri ve nodülün boyut, hacim ve morfolojisinin ultrason ile değerlendirilmesini kapsayan takip planlandı. Ayrıca aynı dönemde hasta isteği ya da çeşitli endikasyonlar ile tiroid lobektomisi yapılan 43 hasta da perioperatif ve postoperatif komplikasyonlar, postoperatif TSH, T3, T4 değişimleri açısından takip edildi. İki hasta grubunun tedavi etkinliği, hasta konforu, perioperatif ve postoperatif komplikasyonlar açısından karşılaştırılması planlandı. Bulgular: Çalışmaya 95 hasta katıldı. Bu hastalardan 52'sini (%54,7) mikrodalga ablasyon, 43'ünü (%45,3) ise tiroid lobektomisi uygulananlar oluşturmaktaydı. MWA grubunda işlem sonrası 1.ay, 3.ay, 6.ay nodül boyutu işlem öncesine göre anlamlı (p0.05) değişim göstermemiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The majority of thyroid nodules are benign in nature. Those that cause symptoms and/or cosmetic concerns may require treatment. In cases where the primary issue is volume related, microwave ablation -a volume reducing technique- has recently emerged as an alternative to surgery due to its minimally invasive nature and lower risk of complications. Material and Methods: Microwave ablation was performed using the moving shot technique under ultrasound guidance by the interventional radiology department of our hospital in 52 patients who presented to our endocrine surgery outpatient clinic, had fine-needle aspiration biopsy results reported as 'Bethesda-2' and were diagnosed with toxic adenoma. Pre- and post-procedure evaluations included TSH, T3, T4, PTH and calcium tests, as well as vocal cord examinations conducted by the otolaryngology department. Follow-up for these patients was planned in our endocrine surgery outpatient clinic at the 1st, 3rd, 6th, and 12th months and included assessments of TSH, T3, T4, PTH and calcium levels, along with ultrasonographic evaluation of the nodule's size, volume and morphology. Additionally, during the same period, 43 patients who underwent thyroid lobectomy due to patient preference or various indications were followed in terms of perioperative and postoperative complications, as well as postoperative changes in TSH, T3 and T4 levels. It was planned to compare the two patient groups in terms of treatment efficacy, patient comfort and perioperative and postoperative complications. Results: A total of 95 patients were included in the study. Of these, 52 patients (54.7%) underwent microwave ablation (MWA), while 43 patients (45.3%) underwent thyroid lobectomy. In the MWA group, nodule size showed a statistically significant decrease at the 1st, 3rd, and 6th months after the procedure compared to pre-procedural measurements (p0.05).