Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı'nın koruma-kullanım ilkeleri yönünden irdelenmesi
Investigation of Gallipoli Peninsula Historical National Park in terms of protection-usage principles
- Tez No: 198595
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ABDULLAH KELKİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
ÖZETYüksek Lisans TeziGELİBOLU YARIMADASI TARİHİ MİLLİ PARKININ KORUMA-KULLANIMİLKELERİ YÖNÜNDEN İRDELENMESİCihad ÖZTÜRKÇanakkale Onsekiz Mart ÜniversitesiFen Bilimleri EnstitüsüPeyzaj Mimarlığı Anabilim DalıDanışman: Doç. Dr. Abdullah KELKİTÜlkemizin doğal ve kültürel özelikleri içerisinde yer alan tarihi ve arkeolojik alanlar,turizm kaynaklı kullanım baskısı altındadır. Bu nedenle, turizme kaynak olan doğal vekültürel değerlerin öncelikle korunmasının temel ilke olarak ele alınması gerekmektedir.Bu çalışmada öncelikle, doğa koruma ve milli parkların tarihsel gelişimi, gerekçeleri,amaçları, işlevleri, ülkemizde ve dünyadaki doğa koruma alanı kategorileri ve ülkemizdekikorunan alanların genel sorunlarının yanı sıra doğa koruma anlayışı çerçevesinde turizm verekreasyon kavramları incelenmiştir.Daha sonra, ulusal ve uluslararası öneme sahip bir milli park olan GeliboluYarımadası Tarihi Milli Parkı'nın doğal peyzaj özellikleri, tarihi ve arkeolojik özellikleri,sosyo-kültürel yapısı ile turizm ve rekreasyon potansiyeli incelenmiş ve mevcut sorunlarortaya konulmuştur.Sonuç olarak elde edilen tüm veriler ışığında ve koruma-kullanım ilkeleriçerçevesinde, Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı'nın turizm ve rekreasyonel açıdankullanılabilirliğinin geliştirilmesi ve arttırılmasına yönelik değerlendirmeler yapılarak, alanınkarşı karşıya kaldığı yasal, yönetsel ve çevresel sorunlara ilişkin birtakım çözüm önerilerigetirilmiştir.2005, 131 sayfaANAHTAR KELİMELER: Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı, doğa koruma, millipark, rekreasyon, turizmIII
Özet (Çeviri)
ABSTRACTMaster ThesisINVESTIGATION OF GALLIPOLI PENINSULA HISTORICAL NATIONAL PARKIN TERMS OF PROTECTION-USAGE PRINCIPLESCihad ÖZTÜRKÇanakkale Onsekiz Mart UniversityInstitute of Natural and Applied SciencesDepartment of Landscape ArchitectureSupervisor: Assoc. Prof. Dr. Abdullah KELKİTThe historical and archeologic areas in our country that have natural and culturalcharacteristics are under pressure of tourism based usage. For this reason, the preservation ofthe natural and cultural values that are a resource for tourism, should be taken into hand withpriority as a main principle.In this study, next to the historical development, reasons, aims and functions of natureconservation and national parks, the nature conservation categories in our country and in theworld, the general problems of protected areas in our country; the tourism and recreationconcept under the nature conservation understanding have been examined.Afterwards, the natural landscape characteristics, historical and archeologiccharacteristics, socio-culturel structure and the tourism and recreation potential of theGallipoli Peninsula Historical National Park that has a national and international importancehave been examined and the present problems have been given.As a result, under the light of the data and protection-usage framework, by makingevaluations towards the development and increase of the tourism and recreation usage in theGallipoli Peninsula Historical National Park, some suggestions have been given towards theproblems such as legality, management and environmental that the park comes up.2005, 131 pagesKEY WORDS: Gallipoli Peninsula Historical National Park, nature conservation, nationalpark, recreation, tourismIV