Verimlilik ve bir plastik enjeksiyon işletmesindeki uygulamaların incelenmesi
Productivity and the analysis of the applications in the plastics injection enterprise
- Tez No: 230508
- Danışmanlar: PROF.DR. İLKER TUNAİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Teknolojideki gelişmelerin yardımıyla daha net bir şekilde ortaya çıkan rekabetçi ticari ortamda ayakta kalabilmek ve devamlılığını sürdürebilmek için işletmelerin en çok dikkat etmesi gereken konu ?verimlilik?tir. Verimlilik, ölçülebilir bir kavramdır. Özellikle rakip işletmelerle rekabet edebilmek için de işletmedeki verimlilik kontrol edilebilir, yönlendirilebilir olmalıdır. Genel bir ifade ile verimlilik, bir üretim ya da hizmet sisteminin ürettiği çıktı ile bu çıktıyı yaratmak için kullanılan girdi arasındaki ilişkidir. Bu nedenle verimlilik, çeşitli mal ve hizmetlerin üretimindeki kaynakların verimli kullanımıdır. Verimliliği artırmanın başlıca yollarından biri, örgütlenme ve yönetimde gelişmeler sağlamaktır. Amaçların ve bu amaçlara ulaşmada kullanılacak araçların belirlenmesinde, yerleşme planında, malzeme taşınmasında, üretim planlamasında, aktif ve pasif varlıkların yönetilmesinde, nihayet insan yönetiminde başarı gösteren bir kuruluş verimlilik düzeyini hızla yükseltiyor. Bu çalışmada bir plastik enjeksiyon işletmesi olan DEMOTEK PLASTİK A.Ş.'DEKİ uygulamalar incelenmiş verimliliğe etki eden kayıplar üzerinde durulmuştur. Bu sayede verimliliğin ve verimlilik çalışmalarının işletmeler için ne kadar önemli olduğu bir kez daha görülmüştür.
Özet (Çeviri)
What an enterprise takes into consideration seriously in order to deal with the competitive markets which arised with the help of technological developments and to maintain its continuity is ?productivity? . Productivity is a measurable concept. Especially to compete with the other enterprises, managements; the productivity in competitive markets must be controllable. Generally, productivity can be mentioned as the relation between output that manufactured by the production or the service system, and the input that is used for generating the output. One of the basic ways of improving the productivity is to have developments in organization and administration. What an enterprise which is successful in determining the purposes and the appliances, establishment plan, conveyance of goods, production planning, human resource management can improve the level of productivity. In this study, the appliances in DEMOTEK PLASTK A.. ,which is a plastics injection enterprise, are analysed. And also the losses that affect productivity are emphasized. It has been seen that how the productivity is important for enterprises