Tahsin Yücel üzerine bir inceleme(insan-eser)
A study on Tahsin Yücel (human-work)
- Tez No: 230511
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HALİL HADİ BULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışmada Fransız Dili ve Edebiyatı profesörü, çok yönlü bir kişiliğe sahip yazın adamı Tahsin Yücel'in yaşam ve yapıtları ele alınmıştır. Yazın hayatına 1954 yılında ?Uçan Daireler? adlı öykü kitabı ile adım atan yazar, birçok öykü, roman, deneme, eleştiri ve çeviriye de imzasını atmıştır. Tahsin Yücel'in tüm yapıtları; öykü ve roman ağırlıkta olmakla birlikte ele alınmış, bir yazın adamı olmanın yanında eleştirmen ve bilim adamı kimliği ile de ele alınmıştır. Bu incelemenin amacı yazarın yapıtlarını inceleyip, edebiyat tarihindeki yerini belirlemektedir. İnceleme sekiz ana başlıktan oluşmaktadır. Bu başlıklar sırasıyla şöyledir: 1-Tahsin Yücel'in hayatı, edebi kişiliği, eserleri 2-Tahsin Yücel'in hikâyelerinin yapı ve tema bakımından incelenmesi 3-Tahsin Yücel'in romanlarının yapı ve tema bakımından incelenmesi 4-Denemeleri 5-Çevirileri 6-Dil ve Üslup 7-Sonuç 8-Kaynakça
Özet (Çeviri)
Both the life and the Works of Tahsin Yücel is a proffessor in the field of French Language and Literature and who has a versatile personality have been investigated. Tahsin Yücel who has written a lot of short stories, novels,essays,reviews and made translations, started his career with the story entitled ?Uçan Daireler? which was published in 1954. In this study, I not only focus on his Works especially on his novels and stories but also work on his identity as a critic and an academician. The aim of this study is to determine his role in the history of literature through an analysis of his Works. This survey has eight main headlines. 1- Tahsin Yücel?s life, identity as a writer and Works 2- Thematic and Structural investigation of Tahsin Yücel?s stories 3- Thematic and Structural investigation of Tahsin Yücel?s novels 4-Essays 5- Translations 6-Language and wording 7-Result 8-Bibliography