İlköğretim okullarında görevli öğretmenlerin performans ölçüm ve değerlendirmesi
Measuring and evaluation performance of the teachers working in state school
  1. Tez No: 230514
  2. Yazar: MAHMUT YÜKSEL
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. GÜLŞEN GERŞİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu çalışmanın amacı; bir eğitim-öğretim yılını kapsayan bir yıllık süre içerisinde ilköğretim okullarında görevli öğretmenlerin performanslarını, okuldaki eğitimle ilgili çoklu veri kaynakları tarafından, belirlenmiş performans ölçüm formları aracılığıyla ölçülmesi ve okul idaresi tarafından değerlendirilmesi çalışmalarını ortaya koymak, öğretmenlerin bu konuya bakışlarını tespit etmektir. Çalışmanın birinci bölümünde; genel olarak performans değerlendirmeyle ilgili kavramlara yer verilmiştir. İkinci bölümde performans ölçüm ve değerlendirme süreci yer almıştır. İlköğretim okullarında performans ölçüm ve değerlendirmesi 360 derece performans değerlendirme yöntemine göre, çoklu veri kaynaklarınca yapılmaktadır. Bu ölçümde okuldaki eğitim ile ilgili olan; müfettiş, okul müdürü, öğretmenin kendisi, meslektaşları, öğretmenin öğrencileri ve velileri yer alır. Ölçüm çeşitli değerlendirme yöntemlerinden birisi ile yapılır. Bu yöntemler; grafik dereceleme yöntemi, karşılaştırma yöntemi, kontrol listesi yöntemi, kritik olay yöntemi, zorunlu seçim yöntemi, yerinde inceleme ve gözlem yöntemi, zorlanmış dağılım yöntemi ve davranışsal temellere dayalı değerleme ölçekleri şeklinde sıralanabilir. Değerlendirme sonuçları önceden planlanacak bir çalışmayla öğretmenlere de bildirilmelidir. Bu sonuçlar; öğretmenin performansının olumlu olması durumunda onun terfi ettirilmesinde, ödüllendirilmesinde kullanılır. Olumsuz performans alan öğretmense hizmet içi eğitime tabi tutulur. Üçüncü bölümde performans ölçme ve değerlendirme aşamalarında karşılaşılan sorunlar bulunmaktadır. Genelde insandan kaynaklanan bu hataları; tek ölçüt, müsamaha, katılık, objektif olamama, ortalama eğilim, önyargılar ve hale etkisi olarak, performans ölçüm araçlarından kaynaklanan hataları da araç hatası olarak adlandırırız. Son bölümde performans değerlendirmeyle ilgili uygulanan anket verileri yer almaktadır. İlköğretim okullarında yapılması planlanan performans ölçme ve değerlendirme çalışmaları, çoklu veri kaynakları ile yapıldığında; okullarda kaliteyi ve verimi arttırarak eğitim seviyesinin yükselmesini sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
The aims of this study are measuring academic success of the teachers working in primary schools throughout the academic year by measurement forms which are designated by multiple data sources related to education in the school, bringing up study about evaluation which are done by managers of the school and determining points of the teachers about this matter. In the first section of the study, in general the concepts related to performance evaluation are included. In the second section process of measurement and evaluation of performance are included. Measurement and evaluation of the performance in the primary school are done by multiple data sources in respect of 360 degree evaluation method. In this measurement inspector, principle, teacher? professional colleague, students of the teacher and the parents of the students are included. Measurement is done by one of the evaluation methods. These methods are diagram degree method, comparison method, checking list method, critique occurrence method, obligatory selection method, onsite examination and observation scale based on behaviors. The teacher must be informed about the results of the evaluation with a study which will be planned beforehand. These results are used to reward the teacher with promotion in the case that the teacher?s performance is positive. The teachers whose performances are bad have to go to in service training. In the third section the problems being come across during the measurement and evaluation are included. We can call these mistakes which are caused by people as single criterion, tolerance, stability, not being objective, average tendency, prejudice, and circle effect. The mistakes which are caused by measurement tools are called mistakes of the tools. The last section includes the data of public survey which are applied about performance evaluation. When the study of performance measurement and evaluation which are planned to be applied in the primary school are done by multiple data sources it will help to raise education level raising the quality and output.