KOBİ'lerin dış pazarlara açılmalarında uygulanan dış ticaret örgütlenme modellerinin karşılaştırılması ve eğitim gereklerinin tespiti
Comparement of foregn trade organization models and tedermining education reguirements of small and medium size firms in foreign market entry
  1. Tez No: 133951
  2. Yazar: ÖZKAN NALBANT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dış Ticaret Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
ÖZET Küçük ve orta boy işletmeler gelişmiş veya gelişmekte olan ülkelerin ekonomik gündeminde daima önemli yer işgal etmişler ve sanayinin gelişim sürecinin her döneminde varlıklarını korumuşlardır. Çalışmada yer alan bölümlerde, KOBİ'lere genel bakış, Dünyada ve Türkiye de KOBİ'ler, KOBİ Terin uluslararası pazarlarda daha güçlü rekabet edebilmeleri için gerekli olan örgütlenme modelleri ve KOBİ'lerdeki mesleki eğitim incelenmiştir. 1980'li yıllarda ihracata yönelik sanayileşme stratejisi ile kalkınmayı benimseyen ülkemiz, bu dönemde Dış Ticaret Sermaye Şirketi modeli ile büyük işletmeleri desteklemiştir. Dış pazarlarda güçlü olmanın gerekliliği, rekabetin yoğunluğu, çokuluslu şirketler ve ihracat gruplarıyla rekabet zorunluluğu, küçük ve orta boy işletmelerin dış pazarlarda rekabete girerek örgütlenme modellerinin desteklenmesinin önemini artırmıştır. Ancak 1990'lı yıllara gelindiğinde modelin hedefine ulaşmadığı, bu firmaların dış pazarlarda uzun dönemli ilişkiler geliştiremedikleri, yabancı firmalarla ortaklıklar kuramadıkları, ihracat teşviklerini daha çok kısa dönemli kar amacı ile kullandıkları görülmüş, ihracata zarar veren uygulamalar sonucu ise teşvikler büyük ölçüde azalmıştır. Bu gelişmeler dikkatlerin KOBİ'lere yöneltilmesini sağlamış; 1990'lı yıllarda ülkemizde KOBİ gerçeğini kavrayan bir çok kuruluş ve devlet Kobileri dış pazarlara yönlendirecek, güçlü olmalarını sağlayacak iki modeli yürürlüğe koymuştur.Bu modellerden birincisi“Çok Ortaklı Dış Ticaret Sermaye Şirketi'dir. Farklı alanlarda çalışan KOBİ, lerin dış pazarlarda birlikte hareket etmelerinin daha kolay olacağı düşüncesiyle geliştirilen bu model, iş dünyasında destek bulamamış; ardından ay m alanda faaliyet gösteren KOBİ'lere yönelik ”Sektörel Dış Ticaret Sermaye Şirketi“ yürürlüğe girmiştir. SDTŞ'nin başarıya ulaşması için yapılan tanıtım ve bilgilendirme çalışmaları başarıya ulaşmış ve KOBİ' ler bir araya gelerek bu model çerçevesinde örgütlenip dış pazarlara yönelmeye çalışmışlardır. KOBİ' ler İGEME ve İhracatçı Birlikleri tarafından ihracata yönelik düzenlenen seminerlerden yararlanamamaktadırlar. Bu bakımdan Kobilerin önem verecekleri hususların başında ”eğitim“ ve ”bilgi" akışı gelmekte, aynı zamanda organizasyon ve koordinasyonun sağlanması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Small and Medium-Scale Enterprises have constantly occupied a very important place in the economic agenda of the developed and developing countries and have always maintained their presence in every phase of the development process in the industry. In the studies conducted, a general outlook to Small and Medium-Scale Enterprises (SMSE) and the SMSE's in Turkey and in the world, the organizational modelling necessary for the SMSE's world-wide competitiveness in the international markets and their professional training in this sector have all been fully examined. In the years 1980, our country that adopted a form of a development based upon an exportoriented industrialisation strategy has greatly supported the large-scale enterpises with such a model as Foreign Trade Funded Companies. The requirement for strengthness in the foreign markets, fierce competition and the competitiveness versus multi-national firms and exporting comanies have substantially increased the importance of supporting an organizational modelling, with the penetration fo SMSE into foreing markets. When coming back to the years 1990, it has been noted that the said model has not reached the desired target, these firms have failed to develop long-term relations in the foreign markets, they have not established partnership with foreign firms and they have used the export incentives given, with the aim of only short term-profit and, as a result of implementations that caused harm to exports, the incentives have decreased considerably. These developments have exhibited that the whole attention has been focused on the SMSE's and in the years 1990 in Turkey, the Government and many institiutions perceiving the importance and reality of SMSE have put two models IIIinto practice so that SMSE can be directed to external markets with a strengthened structure. The first of these two models is Multi-Partners Foreign Funded Company. This model has been designed to facilitate the collective move towards external markets of all the SMSE' s operating in different areas, but this has not seen any support from the business cycles. After this, Sectoral Foreign Trade Funded Company for the SMSE' s operating in the same area has been put into practice. Advertising and information campaigns conducted towards the realisation of Sectoral Foreing Funded Company have been considered a success. By meeting together, the SMSE' s that are orgenized within the framework of this model have tended to be directed towards external markets, SMSE' s are unable to take advantage of the seminars towards exports arranged by Export Development Center and Exporter's Associations. For this reason, on the top of the points that the SMSE's will seriously comes 'training' and flow of 'information', plus the establishment of necessary organization and coordination. IV