Azotlu-gübrelemenin krizantem (Chrysanthemum morifolium) bitkisinin gelişimine ve çiçeklenmesine etkisi
The effect of nitrogem-nous fertilizers on growth and flower production of chrysanthemum morifolium
- Tez No: 23052
- Danışmanlar: PROF.DR. SEVİM ZABUNOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
İÜ ÖZET Yüksek Lisana Tezi AZOTLU-GUBRELEMENÎN KRİZANTEM (Chrysanthemum mori folium) BİTKİSİNİN GELİŞİMİNE VE Ç1CEKLENMES1NE ETKISÎ Aioub 6. HASHEMÎ Ankara üniversitesi Fen Bilimleri EnstitUsU Toprak Anabil im Dalı Danısmans Prof. Dr. Sevim ZABUNOGLU 1992. Sayfa: 64 JUri: Prof. Dr. Sevim ZABUNOÖLU Prof. Dr. AkgUn AYDENİZ Prof. Dr. Abdul reş i t BROH1 Azot lu-gübrel emenin krizantem bitkisinin gelişimine ve çiçeklenmesine etkisini saptamak amacıyla sera koşullarında yürütülen bu araştırmada yetiştirme ortamı olarak hacmen 1/3 ?. 1/3 : 1/3 oranında toprak: perlit: torf karışımı içerisinde dört ay süreyle krizantem bitkisi yetiştirilmiştir. Deneme bitkilerine amonyum sülfat ve kalsiyum nitrat olmak üzere iki ayrı formda ve altı düzeyde (0- 128-256-384-512 ve 640mg/1600g saksı) azotlu gübre uygulanmıştır.IV Yaprak-sap yağı ve kuru ağırlığı, çiçek yas ve kuru ağırlığı ile krizantem bitkisinin kalitesini belirlemede önemli ölçütler olan çiçek sapı uzunluğu ve çiçek çapı bakımından en olumlu sonuç amonyum sülfat uygulamasında N± düzeyinde, kalsiyum nitrat uygulamasında ise N2 düzeyinde sağlanmıştır. Buna karşılık bitkinin sap genişliği Üzerine azot form ve düzeylerinin etkisinin istatistik! bakımdan önemli olmadığı belirlenmiştir. Değişik form ve düzeylerde uygulanan azotlu gübrelerin standart krizantem bitkisinin yaprak-sap aksamının azot kapsamında, artan azot düzeylerine bağlı olarak değişik miktarlarda sürekli artış meydana gelmiş olup, çiçeğin azot kapsamı ise düzensiz olmakla birlikte, tanığa göre artış göstermiştir.
Özet (Çeviri)
V ABSTRACT Masters Thesis THE EFFECT OF NITROGENOUS FERTILIZERS ON GROWTH AND FLOWER PRODUCTION OF Chrys a n t hemum mor i f o 1 i um Aioub G.HASHEMI Ankara University Graduate school of Natural and Applied Sciences Department of Soil Sciences Supervisor: Prof.Dr. Sevim ZABUNOGLU 1992, Page: 64 Jury: Prof.Dr, Sevim ZABUNOSLU Prof. Dr. AkgUn AYDENIZ Prof. Dr. Abdul res i t BROHI In this study the effect of nitrogenous fertilizers on the growth and flowering of Chrysanthemum morifolium was investigated under greenhouse conditions. The growth media consisted of soil: Perlit: Peat in 1/3 : 1/3 : 1/3 ratios depending on the volumetric principles and the plants were grown a period of four months in this media. Nitrogen fertilization was applied to the plants as (NHz)S04 and Ca(N03)2 forms in six levels (0- 128-256- 384-512 and 640mg/1600g pot). The most positive result in terms of dry and fresh weights of leaf-stem and flower and the quality that was indicated by the length of flower stem andVI diameter of flower was obtained application and in N2 level for in Ni level for (NH^OaSCU Ca(N03)a application. Howewer. the effect of forms and levels of nitrogen application on the width of stem were not significant statistically. Nitrogen content of leaf-stem of standart Chrysan themum increased continuosly in different amounts with the increasing nitrogen application while nitrogen content of flower increased irregularly when compared to that of control plant. KEY WORDS: Chrysanthemum mor i folium. Nitrogen fertilizers, ammonium, nitrate, ornemental plants, plant growth, flowering.