Bazı yüksek sıcaklık süperiletken malzemenin hazırlanması ve özelliklerinin incelenmesi
Preparation of some high temperature superconducting materials and investigation of their properties
- Tez No: 23051
- Danışmanlar: PROF. DR. ARSIN AYDINURAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Ill ÖZET Yüksek Lisans Tezi BAZI YÜKSEK SICAKLIK SÜPERÎLETKEN MALZEMENİN HAZIRLANMASI VE ÖZELLİKLERİNİN İNCELENMESİ ÖzerÖZOĞUL Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Fizik Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Arsın AYDINURAZ 28/7/1992, Sayfa: 5 9 Jüri: Prof. Dr. Arsın AYDINURAZ Y. Doç. Dr. Haluk MUTLU Y. Doç. Dr. İrfan AKGÜN Yüksek sıcaklık Bi-Sr-Ca-Cu-0 süperiletk enlerinden 2212 fazının hazırlanmasına ilişkin optimum koşulların belirlenmesi için, iki ayrı nominal bileşim grubunda toplam altı ayrı ısıl işlem uygulanan numuneler başlangıç maddesi olarak toz halinde Bİ2O3, SrC03, CaC03 ve CuO alınarak elde edilmiştir. Bunun için her iki no minal bileşim grubunda toz başlangıç maddeleri agat havan içinde 10-15 dakika karıştırılmış, 12-17 saat süreyle 740-800 C'ta kalsine edilerek tekrar öğütülmüş ve 5.6 ton basınç altında preslenerek 36 saat süre ile 820-840 °C'ta sinterlenmiş ve farklı biçimde soğutulmuşlardır. Bu şekilde haznlanan numunelerin D.C. dört-uç yöntemiyle ölçülen sıcaklığa bağlı direnç ölçümleriyle süperiletken davranışları incelenmiş. Her bir numune için çekilen X ışını difraksiyon desenleriyle bağlantılı faz ilişkilerine de yer veren yorumlara yönelinmiştir. Bu arada numunelerin birinde nitel olarak sıcaklığa bağlı magnatik alınganlık gözlemleriyle, direnç ölçümlerinin, süperiletken davranış açısından uygunluğu saptanmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Ginzburg-Landau Teorisi,: Ba2YCu306+5 Sistemi, BaPb1.xBix03 Sistemi, La2.xBaxCu4.y Sistemi, Bİ2Sr2Can-lCun°4+n2 Sistemi, Bi2Sr2Ca1Cu208 Süperiletkenin Eldesi
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Master Thesis PREPARATION OF SOME fflGH TEMPERATURE SUPERCONDUCTING MATERIALS ANDINVESTIGATION OF THEIR PROPERTIES ÖzerÖZOĞUL Ankara University Graduate School of Natura! and Applıed Scıences Departmanı of Physics Superviour: Prof. Dr. Arsın AYDINURAZ 28/T/1992, Sayfa: 59 Jury: Prof. Dr. Arsın AYDINURAZ Asist Prof. Dr. Haluk MUTLU ASİSL Prof. Dr. îrfan AKGÜN To determine the optimal conditions for the preparaion of high temperature süperconducting 2212 phase in Bi-Sr-Ca-Cu-O system, two nominal compositions were preparede and then thermal treatment schemes were applied and total of six diffe- rent samples were obtanied. Starting materials were powders of high purity Bi2O3,SrCO3, CaCO3 and CuO. These starting materials of appropirate amounts were mixed in agate mortar for 10-15 minutes, Calcined at 740-800 °C for 12-17 h. and after reground, pressed in to pellets under a pressure of 5 tons, sintered at 820-840 °C for 36 h. and quenched to room temperature in several ways. The resistivity of the samples, obtained the above mentioned way, were measured against to temperature by employing the D.C. four-probe method. To have sound comments especially on the phases in question X-ray powder diffraction patterns of 6 samples were taken. in the magnetic-susceptibility experiment performed on öne of the samples diamagnetic res- ponsive were observed and this result found to be in aggreement with the resistivity measurement of the samples showing süperconducting behaviour. KEY WORDS: Theory of Ginzburg-Landau, Ba2YCu3O6+5 System, BaPb1.3tBixO3 System, La2_xBaxCu4 System, Bi2Sr2Can.1CunO4^2n System, Obtaining of Bİ2Sr2Ca Cu2O8 Superconductors.