Burçak (Vicia ervilia (L.) Willd.) bitkisinde azotlu ve fosforlu gübrelerin verim ve verim ögeleri üzerine etkisi
Effect of nitrogen an phosphorus fertilizers on the yield and yield components of bitter vetch (Vicia ervilia (L.) Willd.)
- Tez No: 23054
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYRETTİN EKİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
11 ÖZET Yüksek Lisans Tezi BURÇAK (Vicia ervilia (L.) Willd.) BİTKİSİNDE AZOTLU ve FOSFORLU GÜBRELERİN VERİM VE VERİM ÖĞELERİ ÜZERİNE ETKİSİ Orhan SÖNMEZ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarla Bitkileri Anabilim Dalı Danışman: Doç. Dr. Hayrettin EKİZ 1992, Sayfa: 60 Jüri: Doç. Dr. Hayrettin EKİZ : Prof.Dr. İhsan ÖZKAYNAK : Prof.Dr. Ahmet ERAÇ Bu araştırma, burçak (Vicia ervilia (L.) Willd.) bitkisinde azotlu ve fosforlu gübrelerin verim ve verim öğeleri üzerine etkisini saptamak amacıyla Ankara Üniver sitesi Ziraat Fakültesi, Tarla Bitkileri Bölümünde, 1991 yılında yapılmıştır. Araştırmada, 0 ve 2 kg/da azot, 0, 2, 4, 6 ve 8 kg/da fosfor dozları uygulanmıştır. Değişik karakterler bakımından elde edilen en yüksek ortalama değerler ve bunların elde edildiği gübre kombinasyonları aşağıda verilmiştir. Bitki boyu: 53.22 cm, 2 kg/da N ve 2 kg/da P*05, alt meyve yüksekliği: 23.53 cm, 2 kg/da N ve 2 kg/da Pz 05, çiçeklenme süresi: 65.75 gün, azotsuz ve 4 kg/ da Pj O5, sap kalınlığı: 2.72 mm, 2 kg/da N ve 6 kg/da PA 05, ana dal sayısı: 2.50 adet, gübresiz, yan dal sayısı: 6.55 adet, 2 kg/da N ve 6 kg/da Pa.05, bitkide meyve sayısı: 26.80 adet, 2 kg/da N ve 6 kg/da P2.O5, meyvede tohumIll sayısı: 2.80 adet, azotsuz ve 8 kg/da P2.O5, bitkide sa man verimi: 3.13 g, azotsuz ve 4 kg/da P^^, bitkide tohum verimi: 2.62 g, 2 kg/da N ve 6 kg/da P2.O5, m2 'de saman verimi: 273.75 g, 2 kg/da N ve 2 kg/da P2.O5, m2 'de tohum verimi: 168.75 g, 2 kg/da N ve 6 kg/da P2.O5, hasat indeksi: % 40.64, 2 kg/da N ve 4 kg/da Pj, 05 ve 1000 tane ağırlığı: 39.39 g, 2 kg/da N ve fosforsuz. Gübre dozlarının etkisi yalnızca bitki boyu, alt meyve yüksekliği ve ana dal sayısında önemli bulunmuştur. ANAHTAR KELİMELER: Burçak, gübre, azot, fosfor,, bitki boyu, alt meyve yüksekliği, çiçeklenme süre si, sap kalınlığı, ana dal sayısı, yan dal sayısı, bitkide meyve sayısı, meyvede tohum sayısı, bitkide saman verimi, bitkide tohum verimi, m2 'de saman verimi, m2 ' de tohum verimi, hasat indeksi, bin tane ağırlığı.
Özet (Çeviri)
iv ABSTRACT Masters Thesis EFFECT OF NITROGEN AND PHOSPHORUS FERTILIZERS ON THE YIELD AND YIELD COMPONENTS OF BİTTER VETCH (Vicia ervilia (L.) Willd.) Orhan SÖNMEZ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agronomy Supervisor: Assoc.Prof.Dr.Hayrettin EKİZ 1992, Page: 60 Jury: Assoc.Prof.Dr.Hayrettin EKİZ : Prof.Dr.İhsan ÖZKAYNAK. Prof.Dr.Ahmet ERAÇ This research was carried out to determine the effect of nitrogen and phosphorus fertilizers on the yield and yield components of bitter vetch (Vicia ervilia (L.) Willd.) at the department of Agronomy, Faculty of Agriculture, University of Ankara in 1991. in this research, O and 2 kg/da nitrogen, O, 2, 4, 6 and 8 kg/da phosphorus doses were applied. The fertilizer combinations resulted in maximum mean values for different characters are found as follovs: Plant height: 53.22 cm, 2 kg/da N and 2 kg/da P;z.O5, the lowest pod height: 23.53 cm, 2 kg/da N an 2 kg/da Pa.°5/ blooming period: 65.75 days, vithout N and 4 kg/da PfcOs, stem thickness: 2.72 mm, 2 kg/da N and 6 kg/da P^Oj, main branch number: 2.50, without fertilizer, lateral branch number: 6.55, 2 kg/da N and 6 kg/da P^O^, pod number per plant: 26.80, 2 kg/da N and 6 kg/da P^Og, seed number per pod: 2.80, without N and 8 kg/da P^Og,V straw yield per plant: 3.13 g/without N and 4 kg/da Pz°5ı seed yield per plant: 2.62 g, 2 kg/da N and 6 kg/da P^O^, straw yield per m2: 273.75 g, 2 kg/da N and 2 kg/da Pz.05, seed yield per m2: 168.75 g, 2 kg/da N and 6 kg/da PzC>5, harvesting index: 40.64 %, 2 kg/da N and 4 kg/da PiC>5 and thousand seeds weight: 39.39 g, 2 kg/da N and without phosphorus. The effect of the fertilizer doses vere found signi- ficant in the plant height, lovest pod height and main branch number. KEY WORDS: Bitter vetch, fertilizer, nitrogen, phosphorus, plant height, the heightoflowest pod, blooming period stem. thickness, main branch number, lateral branch number, pod number per plant, seed number per pod, straw yield per plant, seed yield per plant, straw yield per m2, seed yield per m2, harvesting index, thousand seeds weight.