Finansal sinerji arttırıcı bir yaklaşım olarak işletme birleşmeleri
Mergers and acquisitions as a finansal synergy increasing approach
- Tez No: 230530
- Danışmanlar: PROF.DR. SEMRA ÖNCÜ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 225
Özet
işletme birlesmelerini güdüleyen önemli unsurlardan birisi olan sinerji olusumu, finans literatürünün en tartısmalı konuları arasında özel bir yere sahiptir. Bu tartısmanın diger yönü ise, sinerji yaratmayan birlesmeler çerçevesi içinde Hubris ve Temsil Teorileri ile açıklanmaktadır. Birlesmelerde sinerji, birlesen isletmelerin, birlesme öncesinde sahip oldukları degerden, birleserek daha yüksek bir degere ulasmaları halindeki olumlu fark olarak algılanmaktadır. Sinerji, baslıca üç alanda ?finansal, operasyonel ve pazar sinerji?leri seklinde gerçeklesmektedir. Operasyonel Sinerji, isletme gelirlerinin artmasını ve maliyetlerinin düsmesini saglayan bir unsur olarak tanımlanırken, Pazar Sinerjisi, daha büyük pazar gücü elde etme olanagı saglayan sinerji seklinde görülmektedir. Ölçekteki büyüme ile daha ucuz fon saglayarak, finansal kaldıraçtan yararlanma, borç ödeme gücünü arttırma, sistematik olmayan riskini düsürme, fiyat-kazanç oranını yükseltme ve vergi avantajından yaralanarak birlesme öncesine göre daha yüksek deger yaratma ise, birlesmelerin Finansal Sinerji yaratmalarına örnek olarak verilebilir. Deger yaratılması Finansal Sinerjiyi ifade eden girdilerin etkin kullanımı ile gerçeklesmektedir. Birlesmelerin finansal etkilerini ölçmeye yönelik birçok yöntem bulunmaktadır. Bunlar, hissedarların pazar temelli getirilerini hesaplayan çalısmalar, finansal tablolar temelli yöntemler, klinik çalısmalar, hipotetik yaklasımlar ve yöneticilerle yapılan anketler seklinde sıralanmaktadır. Çalısmamız, hipotetik olarak birlesen isletmelerde, birlesmenin finansal sinerji etkisini incelemeyi ve ölçmeyi hedeflemektedir. Burada finansal sinerjiyi temsil eden girdi ve çıktılar dizgisi içinde, hipotetik ölçümlere olanak saglayan bir yöntem olan Veri Zarflama Analizi yapılarak, dört farklı sonuca ulasılmıstır. Sonuçlara göre, bazı birlesmeler her iki tarafa, hem öneri veren hem de hedef isletmeye finansal sinerji saglarken (I. dereceli), bir kısım birlesmeler sadece tek taraflı sinerji yaratmaktadırlar (II. dereceli). Diger bir sonuç ta birlesmelerin dolaylı olarak finansal sinerji yaratma etkilerinin bulunmasıdır (III. dereceli). Birlesmelerin finansal sinerji yaratmadıkları seçenekte ise, Yöneticilerin Kisisel Tercihleri (Hubris) ve Temsil Teorilerinin geçerli olabilecekleri olasılıgı düsünülmüstür.
Özet (Çeviri)
One of the major controversial motives for Mergers and Acquisitions (M&As) is synergy. Along measurements of post-merger performance of combined firms, Hubris and Agency Theories, blamed for non-synergic mergers, also have been discussed in finance literature by many researchers. Synergy is the increase in efficiency of the merged firm over what the two firms are already expected or required to accomplish as individual firms. Financial, Operational, and Collusive Synergies are three types of synergy. While Operational Synergy is about economies of scale, Collusive Synergy is determined by the market share of merged firms. Financial Synergy is generated by enlarging size of a firm until a point where merger is expected to reduce the cost of borrowing funds and nonsystematic risks, stimulate financial leverage and co-insurance effect, and eventually provide tax advantages and increase price-earning ratios for sake of combined firms? value. Generating value through financial synergy is related to increase financial effectiveness through inputs that are proxy for financial synergy. Literature offers five approaches to measure M&As profitability: Event Studies, Accounting Studies, Surveys of Executives, Clinical Studies, and Predictive (Hypothetic) Studies. This study aims to measure financial synergy effects of hypothetic M&As by using Data Envelopment Analysis (DEA) for three non-financial sectors in Turkey. Four results are generated: M&As create financial synergy for both acquiring and acquired firms (first degree combinations), M&As result financial synergy only for one of the combined firms (second degree combinations), M&As create financial synergy only indirectly (third degree combinations), and finally M&As result dissynergy where Hubris and Agency Theories may be valid.