2001 krizinin enerji sektörü üzerine yansımalarının finansal analizi
Financial analysing the effects of 2001 crises on energy sector
- Tez No: 230537
- Danışmanlar: Y.DOÇ. HATİCE NUR GERMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Dünyada ve Türkiye'de son yıllarda pek çok kriz meydana gelmektedir. Bu krizler, ölçeği ne olursa olsun etki alanı içerisindeki bölgede yer alan firmaları finansal açıdan derinden etkilemektedir. Firmaların finansal yapılarını etkileyen kriz ve kriz dısı etkenlerin boyutlarını, derinliklerini ve gidisatlarını kontrol edebilmek amacıyla finansal kontrol kavramı gelistirilmistir. Bu çalısmada günümüzün en temel problemlerinden olan enerji sektörü üzerine bir inceleme gerçeklestirilmis, borsada islem gören üç enerji sirketinin 2001 krizi öncesi ve sonrasında finansal davranıslarının ne olduğu saptanmaya çalısılmıstır. Firmaların finansal analizleri, oran analizleri ve bu oranların yıllar itibariyle karsılastırılması suretiyle gerçeklestirilmeye çalısılmıstır. Çalısma kapsamında TCMB'nin iki yılda bir yayımlamıs olduğu sektör rasyolarından yararlanılmıstır. Ancak 2006-2007 yılı rasyolarının 2008 yılında yayınlanacak olması dolayısı ile 2006 yılına iliskin sektör ortalamaları karsılastırmalarda kullanılamamıstır.
Özet (Çeviri)
There are many crisis occurred both in the world and in Turkey. Those crises in all condition have powerful financial effects. Financial control approach has been launched to achieve to control sizes, depth and behavior of the crises which effects firms? financial structure and also other factors out of crises. In that study energy sector, one of the main problem of recent time, is handled and invested the financial behavior of three energy companies ,which are listed on the stock market, before and after 2001 chrises. Financial analysis of the firms are come out by ratio analysis and comparison of these analysis? results annually. This study use sectoral ratios which are published every other year by TCMB. Sectoral ratios corresponding year 2006 can not be used due to next publishing date is 2008 for ratios of 2006-2007 years