Kısıtlar teorisi ve bir imalat işletmesinde uygulanması
Theory of constraints and a practice in a manufacturing company
  1. Tez No: 230542
  2. Yazar: İHSANİ ŞAHBAZ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. METİN ÖNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Özellikle 1970'li yıllardan sonra artan rekabet ve piyasa baskısı, yeni pazar arama ve var olan pazarlarda daha karlı üretime yönelme gibi etkenler işletmelerde, üretim yönetimi anlamında yeni arayışları öne çıkarmıştır. Bu arayış bir yandan özellikle Japonya ekonomisindeki çıkışı anlama ve kendi işletmelerine uygulama şeklinde olurken, diğer yandan yeni ve daha önce denenmemiş veya daha geliştirilme aşamasında olan yöntemler üzerine yoğunlaşılmıştır. Japonya'nın Toplam Kalite yönelimli yaklaşımları ve Tam Zamanında Üretim (Just in Time, -JIT) , Amerikan ekonomisinin yaklaşımı olan Malzeme İhtiyaç Planlama (Manufacturing Requirement Planning, -MRP) bu dönemde geliştirilmiştir. Diğer taraftan kaynağım optimal üretim yöntemlerinden alan ve İsrailli fizikçi Dr. Eliyahu Goldratt tarafından geliştirilen Kısıtlar Teorisi (Theory of Constraints, -TOC) de bu dönemde ortaya çıkan bir yaklaşımdır. Diğer yaklaşımlardan farklı olarak sadece var olan koşullan değerlendirip en iyi sonucu üretmekle kalmayıp aym zamanda işletme adına sürekli bir dinamizmi hedefleyen, işletmeyi dinamik kılan ve olabilecek her türlü duruma karşılık önceden senaryolar üreten bir yöntemdir. Bu anlamıyla diğer yöntemlerden sıyrılarak bir üretim felsefesi haline gelir. Sadece en iyi çıktıyı vermekle kalmaz, aym zamanda üretim hattındaki ara ve son stok seviyesini belirler, üretim hızım belirler, üretimi adeta canlı bir organizma gibi yöneterek hızlandırır veya yavaşlatır. Bu çalışmada daha çok kısıtlar teorisinin mekanizmasım anlamaya yönelik bir içeriğe ağırlık verilmiş, ardından diğer üretim yöntemleri ile farkları verilmiş ve bir işletmede örnek bir uygulama ile üretilecek ürün karması belirlenmiş, Kısıtlar Teorisi'nin öngördüğü çözümler işletmede uygulanmaya çalışılmış ve olası senaryolar üzerinde durulmuştur. Anahtar Kelimeleri Kısıtlar teorisi, kaynak yönetimi, envanter
Özet (Çeviri)
Specially after 1970fs, factors like increased competition and market pressure, new market researches and concentrations on more rantable productions in existing markets forced organizations through new researches on production management. This researches drive organizations to understand the growth of the Japan economy and to adopt it's practices, and besides, to adapt themselves unpracticed or researching methods. Total Quality Development and Just In Time in Japan and Manufacturing Requirement Planning in USA proceeded at this time. Also, the Theory of Constraints, based on optimal production methods and developped by Dr. Eliyahu Goldratt -a Jewish physician,rised at that period. This approach differ from others not just by producing the best result with existing circumstances but also aiming a sustainable dynamism and thinking proactively. By this mean, Theory of Constraints becomes to a production philosophy. It not just give the best output but also set middle and last stock level, the speed of production and accelerate and slow the production by managing it like a living organism. The content of the study is intensified on the understanding of the Theory of Constraints. Afterward, it is given the differences between other production methods. And then determining the product mix by a sample application. Finally the solutions which are predicted by the Theory of Constraints are tried to applicate in the company and stressed on feasible scenarios.