Türk lehçelerinde fiilimsiler ve fiilimsi yapılar(sıfat-fiilli yapıların karşılaştırmalı incelenmesi)
Nonfinite verbal forms and their structures in turkic dialects(a comparative research of the participial structures)
- Tez No: 230541
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FERHAT KARABULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Genel Türk dilinin gramer yapısının ortaya çıkarılabilmesi için karşılaştırmalı çalışmalar yapılmasının önemi büyüktür. Bu nedenle ?Türk Lehçelerinde Fiilimsiler ve Fiilimsi Yapılar (Sıfat-fiilli Yapıların Karşılaştırmalı İncelenmesi)? konusunda hazırladığımız yüksek lisans tezimizde karşılaştırmalı bir inceleme yaptık. Çalışmamız `Giriş' bölümünden sonra dört kısma ayrılmıştır. Birinci bölümde ?Fiilimsi? ve ?Sıfat-fiil? üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde Kazak, Özbek, Türkmen ve Türkiye Türkçelerinde en çok kullanılan sıfat-fiil ekleri karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Üçüncü bölümde sıfat-fiillere ait hususiyetler üzerinde durulmuştur. Dördüncü ve son bölümde ise çalışma sırasında ulaştığımız sonuçlar yer almaktadır. Konunun daha açık olarak anlaşılabilmesi için bolca örnek vermeye çalıştık. İkinci bölümde yer alan eklerden bazılarına taradığımız kaynaklarda çok az rastladık. Bu nedenle örnek vermede sıkıntıya düştük. Çalışmamızda en çok kullanılan sıfat-fiil eklerinin yapısı ile ilgili bilgiler de bulunmaktadır. Ayrıca çalışmanın sonunda küçük bir sözlük de yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
It is important to produce the comparative works in order to find out the structure of general Turkish language. Thus, we made a comparative research in our master thesis in which we studied ?Nonfinite Verbal Forms and Their Structures in Turkic Dialects (A Comparative Research of The Participial Structures).? After the introduction part, our work was divided into four parts. In the first part, we followed up with interest ?nonfinite verbal form? and ?participles?, ın the second part; Kazak, Özbek, Türkmen and Turkish?s the most used participial suffixes are comparatively investigated. In the third part, the feautures that belong to adjective verb are focused on. In the fourth part and last part, there are the results which we obtained during the work. We tried to give sufficient examples to make the subject more understandable. In the resources we searched, we came across some of the suffixes which take part in Part Two, in few numbers. Thus we had difficulty in giving examples. In our work, the information about the structure of the most commonly used participial suffixes is also presented. Moreover, there is a small dictionary at the end of our work.