Kadirlili Aşık Abdülvahap Kocaman'ın hayatı ve şiirleri
the life and identity of Kadirlili Abdülvahap Kocaman
- Tez No: 230548
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BEKİR SAMİ ÖZSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 277
Özet
Halk şairlerimiz üzerinde hazırladığımız Yüksek Lisans Tezi olan bu çalışma; Abdülvahap KOCAMAN üzerindeki son çalışmadır. Bu güne kadar KOCAMAN üzerinde bir takım çalışmalar yapılmışsa da KOCAMAN'ı derli toplu ve tam bir bilim disipliniyle değerlendiren çalışmalar değildir. Bizim çalışmamız Türk Halk Edebiyatına ve Türk Halk şâirliği'ne her yıl Konya'da yapılan Türkiye Aşıklar Bayramı'nın katkılarını ve bu bayramdan yetişen bir halk şairi olan KOCAMAN'ı her yönüyle ortaya koyması ve şiirlerini eksiksiz olarak içine almasıyla bu konudaki eksikleri tamamlayan bir çalışmadır. Çalışmamızın KOCAMAN'ın hayatı, çevresi, sanatı ve şahsiyeti ile şiirlerinden oluşmaktadır. Giriş Bölümünde tezimizin amacı ve kapsamı verilmiştir. Birinci bölümde Kocaman'ın Hayatı ve Kimliği detaylı olarak incelenerek ortaya konulmuştur. İkinci Bölümde Şahsiyeti ve Sanatı değerlendirilmiş. Üçüncü Bölümde Şiirleri Konularına göre yer almıştır. Çalışmamızın sonunda Bibliyografya konularak yararlandığımız kaynaklar sunulmuştur. Bu alanda yapılacak olan diğer çalışmalara da ışık tutması amaçlanan çalışmamızın yüksek lisans tezi olarak kabul edilmesi bizi memnun edecektir. Eksiklerimizin olduğu muhakkaktır. Bunların hoş görülmesini arzu ediyoruz.
Özet (Çeviri)
This study, a Master?s thesis on our flk poets, is the latest study on Abdülvahap KOCAMAN. Though some some studies have been carried on on KOCAMAN, they are not enough to evaluate KOCAMAN properly and with a full academic discipline. Our study, which covers contributions of ?Türkiye Aşıklar Bayramı?, held in Konya annually, to Turkish Folk Literature and Turkish Folk poets, and KOCAMAN who is a folk poet, trained by this barlam, in all aspects and his poems il full, is a study to compensate the previous insufficiencies in this field. Our study includes the life, environment, art character and poems of KOCAMAN. In the introduction part, we indroduced the aim and scope of our thesis. The life and identity of KOCAMAN is given in the first chapter in details. In the second chapter, his character and art are evaluated, and inthe third, his poems are given in accordance with their subjects. In the and of our study, we added a bibliography section to display our sources in preparing this thesis. We would be glad to hear the acceptance of this study, which is also intended to enlighten further studies in this field, as a Master?s thesis. Obuiously, there are some deficiencies. Your kind tolerances will be highly appreciated.