Türkiye'de uygulanan kredi politikalarının ve faiz oranlarının yatırımlar üzerine etkisi(1990 sonrası)
The effects of credit policy and interest rates on investments in Turkey(after 1990)
  1. Tez No: 230549
  2. Yazar: SEVGİ REZAN KÜÇÜKER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HÜSEYİN KARAKAYALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu çalışmada, 1990-2005 yılları arasında Türkiye'de uygulanan para ve kredi politikaları ile kredi faiz oranlarının, özel kesim sabit sermaye yatırımları üzerindeki etkisi incelenmiştir. Bu analiz yapılırken, Türkiye'nin içinde bulunduğu ekonomik durum ve ekonominin yapısı da dikkate alınmış ve bulunan sonuç, teorik sonuçlarla karşılaştırılmıştır. Özel kesim sabit sermaye yatırımlarındaki değişim, kamu kesimi sabit sermaye yatırımlarındaki değişimle karşılaştırılmalı olarak incelenmiştir. Bunun yanında, özel kesim sabit sermaye yatırımlarını etkileyen diğer değişkenler de araştırılmış, bu nedenle çalışmanın sonunda, uygulamaya yer verilmiştir. Varılan sonuçlara göre, kredi faiz oranlarının özel kesim sabit sermaye yatırımları üzerindeki etkisinin, Türkiye'de 1990- 2005 dönem için, teorideki durumla örtüştüğü saptanmış ve bunun nedenleri açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
İn this study, the effects of the money and credit policy and credit interest Gates on fixed capital investments in Turkey (1990-2005) have been examined. During this analysis, Turkey?s economic structure have been examined, too. Then the results have been compared with the theory. Change in private sector fixed capital investments and change in public sector fixed capital investment have been examied . Near this, the other changeables which effects of the private sector fixed capital investments have been examined and it has been tested at the end of the study. As a results of the study, it has been observed that the results of the study is the same with the teory in Turkey for 1990-2005. Then the results of this state, have been examined.