Le journalisme télévisé en fonction révolution technologie
Teknolojik devrim sürecinde televizyon haberciliği
  1. Tez No: 230547
  2. Yazar: FİLİZ ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZDEN ÇANKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Fransızca
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Çalışmada birinci bölümünde; medyanın teknolojik doğası, yeni iletişim ortamını ?yeni? kılantemel özellikleri tartışmaya açarak değerlendirilmeye çalışılmıştır. Bu bölümde amaç yenimedyanın teknolojik bir dökümünü yapmaktan çok, yeni medyanın yeni iletişim ortamınıbiçimlendirmekte gördüğü işlevi ortaya koyabilmektir. ?Yeni Haber Medyası ve TVHaberciliği? başlıklı ikinci bölümde haber üretiminden dağıtımına kadar yeni medyanınyoğunluklu olarak devrede olduğu gazete otomatları gibi uygulamalar, elektronik gazetecilik,internet gazeteciliği, haber zamanı ve mekanındaki farklılaşma, haber medyasının değişenekonomi-politiği, televizyon haberi ve haberciliği gibi konular incelenmiştir. Üçüncü bölümüoluşturan araştırma bölümümüzde; TV habercilerinin günümüzdeki işlev ve konumlarını,Türk Medyasında yaşanan yapısal ve teknolojik dönüşümler karşısında meslek pratiğindeyaşanan değişimleri, haber üretiminden dağıtımına kadar olan haberleşme sürecinde yaşanandeğişimleri nasıl yaşadıklarını ve değerlendirdiklerini kategorize edilmiş sorulardan yolaçıkarak öğrenmeye çalışılmıştır. Sonuç bölümünde ise araştırma çalışmamızın genel analiziçerçevesinde tüm bölümlerimizde ortaya koymaya çalıştığımız görüş ve saptamalara yerverilmiştir.Anahtar kelimeler : Gazetecilik, Habercilik, Televizyon Haberleri, TeknolojikdevrimBilim Dalı Sayısal Kodu
Özet (Çeviri)
In the first section of the study, technological nature of media and the characteristics of thenew media atmosphere making it ?new? will be discussed and evaluated. Goal in this sectionis to show the role of new media while shaping the new communication atmosphere instead ofmaking a technological tools list out of it. In the second section named as ? The New NewsMedia and TV Reporting? practices where new media is dominantly in action will beanalyzed from the production to distribution of the news like newspaper automats, electronicjournalism, internet journalism, changes in reporting times and places, changes in news mediaeconomy aspects, TV news and reporting. In the third section which is the research section,we have tried to find out the role and status of TV reporters, the changes in their professionalpractices due to technological and structural transformation of Turkish Media, and how theyexperience and consider the changes in communication process from production todistribution of the news through categorized questions. In the conclusion section, we havestudied a general analysis of all sections through the facts and determinations made in thesesections.Keywords :Journals, News, Television, Technological revolution.Science Code