Liapunov'un ikinci yöntemi ile bir güç sisteminin kararlılığının incelenmesi
Investigation of the stability of a power system by İrapunov's second method
  1. Tez No: 2605
  2. Yazar: AYHAN ALBOSTAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. M. EROL SEZER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
-II- ÖZET LÎAPUNOV'UN İKİNCİ METODU ÎLE BİR GÜÇ SİSTEMİNİN KARARLILI?ININ İNCELENMESİ Ayhan ALBOSTAN Doktora Tezi Gazi Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Eylül 1987 Bu tezde ng sayıda generatörlerden ve ny sayıda yüklerden oluşan bir güç sisteminin kararlılık çözümlemesi Liapunov'un ikinci yöntemi kullanılarak yapılmıştır. Kararlılık çözümlemesinde“eşdeğer admittans”ve“yapı koruyucu”model olarak iki farklı modelin durum uzayı gösterimleri gözönünde tutulmuştur. öte yandan yapı koruyucu modelin boyutu eşdeğer admittans modelinden daha büyük olmakla birlikte (2ng - ny -1 karşı 2ng - 1), eşdeğer admittans modelinden ihmal edilen generatörler arasındaki eşdeğer admittansların iletkenlikleri, yapı koruyucu modelde ihmal edilmediğinden yapı koruyucu model için bulunan kararlılık bölgesi eşdeğer admittans modelinden daha geniştir, öte yandan kararlılık çözümlemesi için uygun ayrıştırma yöntem teknikleri de kullanılmaktadır. Sonuç olarak bu tez Liapunov'un ikinci yöntemi, güç sistemlerinin geçici durum kararlılık problemine uygulanmasında bu iki modelin avantajlarının ve mahzurlarının kıyaslamaları gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
-III- ABSTRACT INVESTIGATION OF THE STABILITY OF A POWER SYSTEM BY LIAPUNOV'S SECOND METHDD Ayhan ALBOSTAN Ph. D. Thesis Gazi University, Institu of Science and Technoloqy September 1987 In this thesis, transient stability of a raultimachine power system, which consists of ng synhronous generators and ny loads, is investigated using Liapunov's direct method. Two differens state-space models, namely, the“equivalent admittance model”and the“structure preserving model”are considered in the stability analysis. Although the structure preserving model has a higher dimension than the equivalent admittance model (2ng - ny -1), it provides a more faithful representation of the system when the transfer conductances are neglected and results in a larger estimate of the stability region. It is also more suitable for stability analysis using decomposition-aggregation techniques. The thesis provides a concise review of the application of Liapunov's direct method to transient stability problem, and a comparison of the advan tages and disavantages of the two medels.