Ergenlerde sosyal ve duygusal yalnızlığın yordayıcısı olarak aile işlevleri
Family functions in predicting social and emotional loneliness among adolescents
- Tez No: 230585
- Danışmanlar: DOÇ. DR. A. REZAN ÇEÇEN EROĞUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu araştırmanın amacı, ergenlerde sosyal ve duygusal yalnızlığın yordayıcısı olarak aile işlevlerinin incelenmesidir. Bu çalışma, 2007-2008 eğitim-öğretim yılında Adıyaman İlinde bulunan dört genel lisede toplam 504 öğrenci üzerinde yürütülmüştür. Çalışmaya katılan ergenlerin yaş ortalaması 16.70'dir (Ss = .78). Araştırmanın verileri ?Sosyal ve Duygusal Yalnızlık Ölçeği? (SDYÖ) ve ?Aile Değerlendirme Ölçeği? (ADÖ) ile toplanmıştır. Veriler SPSS-WINDOWS 11.5 paket programıyla çözümlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to examine family functions as predictors of social and emotional loneliness in adolescents. The sample of the study consist of 504 high school students (235 female, 269 male) selected from Adıyaman High School and Adıyaman Fevzi Çakmak High School, Adıyaman Erdemir High School and Adıyaman Rekabet Kurumu High School at 2007-2008 school year. The participants? mean is 16.70 (Ss=.78). In pursuing this study goal, ?Social and Emotional Loneliness Inventory? (SELSA-S) and ?Familiy Assessment Device? (FAD) were administered to 504 high school students. Data obtained have been analysed statistically by using SPSS Windows Packet Programme. Pearson product moment correlations analys have been carried out on these data.