Parçalanmış ailelerden gelen ergenlerin uyum ve otomatik düşünceleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between adaptation and automatic thoughts of adolescents from broken family
- Tez No: 789561
- Danışmanlar: PROF. DR. BİROL ALVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu araştırmada parçalanmış ailelerden gelen ergenlerin uyum sorunları ve otomatik düşünceleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada tarama (survey) yöntemi ve anket tekniği kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Niğde ili ve ilçelerinde lise öğrenimine devam eden parçalanmış aile yapısına sahip 9,10,11 ve 12. sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırmaya 134 kız 74 erkek toplam 208 öğrenci katılmıştır. Araştırmada veri toplamak amacıyla Kişisel Bilgi Formu, Meriç (2007) tarafından Türkçe uyarlaması yapılmış Reynolds Ergenler İçin Uyum Tarama Envanteri ve Şahin ve Şahin (1992) tarafından Türkçe uyarlaması yapılmış Otomatik Düşünceler Ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen verilerin çözümlenmesinde Bağımsız Gruplar“t”Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA), Mann Whitney U Testi, Kruskal Wallis-H Testi, Çoklu Doğrusal Regresyon Analizi ve Pearson Momentler Çarpımı Korelasyonu kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarında parçalanmış ailelerden gelen ergenlerin uyum sorunları ile otomatik düşünceleri arasında pozitif yönde yüksek düzeyde ilişki bulunmuştur. Uyum sorunları ve otomatik düşünceler cinsiyet değişkeni açısından anlamlı olarak farklılaşırken, sınıf düzeyi, ailenin parçalanma nedeni ve ailenin parçalanmasının üzerinden geçen zaman, ergenin yanında yaşadığı kişi, ergenin algıladığı sosyo-ekonomik durum, anne-baba eğitim durumu ve ergenin herhangi bir işte çalışıp çalışmaması arasında anlamlı farklılaşma görülmemiştir. Çoklu regresyon analizleri sonuçlarına göre otomatik düşünceler ölçeğinin kişisel uyumsuzluğa yönelik düşünceler ile yalnızlığa yönelik düşünceler alt boyutları, öfke kontrol problemi ve antisosyal davranışlar üzerinde önemli bir yordayıcıdır. Otomatik düşünceler ölçeği yalnızlığa yönelik düşünceler ve ümitsizliğe yönelik olumsuz düşüncelerin, duygusal sıkıntılar üzerinde önemli yordayıcı olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the relationship between adjustment problems and automatic thoughts of adolescents from broken families. Survey method and survey technique were used in the research. The study group up this investigation consist of broken families 9, 10, 11 and 12th grade students studying in Niğde province and its district. A total of 208 students, 134 female, 74 male, participated in the study. In the study, Personal Information Form was used to collect data, Reynolds Adolescent Adjustment Screening Inventory to Turkish by Meriç (2007) and Automatic Thoughts Scale adapted to Turkish by Şahin and Şahin (1992). Independent Groups“t”Test, One-Way Analysis of Variance (ANOVA), Mann Whitney U Test, Kruskal Wallis-H Test, Multiple Linear Regression Analysis and Pearson Product Moment Correlation were used to analyze the data obtained. The findings of the study found a high level of positive correlation between the adjustment problems and automatic thoughts of the young people who came from families with broken families. While adjustment problems and automatic thoughts differ significantly in terms of the gender variable, the class level, the reason for the breakdown and the time passed over the breakup, the person with whom the adolescent lives, the socio-economic situation perceived by the adolescent, the educational status of the parents and the adjustment problems of the adolescent to work or not, and No significant difference was found on automatic thoughts. According to the results of multiple regression analyzes, the thoughts about personal disharmony and thoughts about loneliness sub-dimensions of the automatic thoughts scale are an important predictor of anger control problem and antisocial behaviors. The automatic thoughts scale found that thoughts about loneliness and negative thoughts about hopelessness were significant predictors of emotional distress.