40 yaş ve üzeri yetişkinlerde sosyal medya bağımlılığı psikolojik sağlamlık ve yalnızlık arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between social media addiction, psychological resilience and loneliness in adults aged 40 and over
  1. Tez No: 888654
  2. Yazar: AFRA SEVDE ÇELEBİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UMUT VAROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Demokrasi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bağımlılık Danışmanlığı ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmada 40 yaş ve üzeri bireylerde sosyal medya bağımlılığı, psikolojik sağlamlık ve yalnızlık arasındaki ilişki incelenmiştir. Çalışmalar ergenler ve üniversite öğrencileri üzerine yoğunlaşmaktadır. Orta yetişkinler ve yaşlılar üzerinde sınırlı sayıda çalışma mevcuttur. Buna bağlı olarak, orta yetişkinlik ve yaşlılık dönemindeki bireylerde sosyal medya bağımlılığı, psikolojik sağlamlık ve yalnızlık arasındaki ilişki çalışılmaya değer bir problem olarak görülmüştür. Katılımcılar çevrimiçi form aracılığıyla ulaşılan 449 kadın ve 188 erkekten oluşan 637 kişiden oluşmaktadır. Buca Seyfi Demirsoy Devlet Hastanesi Etik Kurulundan gerekli izinlerin alındığı çalışmada, sosyodemografik soruları içeren bir form,“Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği-Yetişkin Formu”,“Yetişkin Psikolojik Sağlamlık Ölçeği”ve“Yetişkinler için Sosyal ve Duygusal Yalnızlık Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırma sonucunda 40 yaş ve üzeri bireylerin psikoloji sağlamlık ve yalnızlık düzeyleri arasında pozitif yönde anlamlı bir korelasyon saptanmıştır. Regresyon analizinde katılımcıların cinsiyet, yaş, eğitim düzeyi, çalışma durumu, medeni hal, gelir düzeyi, çocuk sayısı gibi değişkenlerle sosyal medya bağımlılığı arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. 40 yaş ve üzeri bireylerde psikolojik sağlamlığın sosyal medya bağımlılığını anlamlı ve negatif yönde yordadığı bulunmuştur. 40 yaş ve üzeri yetişkinlerde yalnızlığın sosyal medya bağımlılığı üzerindeki yordayıcı rolünün anlamlı ve pozitif yönde olduğu saptanmıştır. Sosyal medya bağımlılığının yalnızlığı istatistiksel olarak anlamlı ve pozitif yönde yordadığı görülmüştür. Psikolojik sağlamlığın yalnızlığı anlamlı ve pozitif yönde yordadığı saptanmıştır. Orta yetişkinler ve yaşlılarda sıklık, yaygınlık ve risk faktörlerinin belirlenmesine yönelik çalışmaların artırılmasının ve sosyal medya bağımlılığı ile ilgili tanım birliğinin oluşturulması ilerideki çalışmalara katkı sağlayacaktır. Orta yetişkin ve yaşlılarda yalnızlığı azaltmaya ve sosyalleşmenin artırılmasına yönelik projeler ve teknolojinin kullanımı ile ilgili eğitimler düzenlenmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study examined the relationship between social media addiction, psychological resilience and loneliness in individuals aged 40 and over. Studies focus on adolescents and university students. There is a limited number of studies on middle adults and the elderly. Accordingly, the relationship between social media addiction, psychological resilience and loneliness in middle adulthood and older adults was considered as a problem worthy of study. The participants consisted of 637 people, 449 women and 188 men, who were reached through an online form. A form including sociodemographic questions,“Social Media Addiction Scale-Adult Form”,“Adult Psychological Resilience Scale”and“Social and Emotional Loneliness Scale for Adults”were used in the study in which the necessary permissions were obtained from Buca Seyfi Demirsoy State Hospital Ethics Committee. As a result of the research, a significant positive correlation was found between the psychological resilience and loneliness levels of individuals aged 40 and over. In regression analysis, no significant relationship was found between variables such as gender, age, education level, employment status, marital status, income level, number of children and social media addiction. In individuals aged 40 and over, psychological resilience was found to predict social media addiction significantly and negatively. In adults aged 40 and over, the predictive role of loneliness on social media addiction was found to be significant and positive. Social media addiction predicted loneliness in a statistically significant and positive direction. Psychological resilience was found to predict loneliness significantly and positively. Increasing studies to determine the frequency, prevalence and risk factors in middle adults and the elderly and establishing a unity of definition on social media addiction will contribute to future studies. It is recommended to organize projects to reduce loneliness and increase socialization in middle-aged and elderly people and to organize trainings on the use of technology