Effects of formative assessment application on students' language proficiency and beliefs in language learning in E.F.L context: A case study
Yabancı dil ortamında biçimlendirici değerlendirme uygulamasının öğrencilerin dil yeterliği ve dil öğrenimine olan inançları üzerindeki etkileri: Vaka çalışması
- Tez No: 230592
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ŞEHNAZ ŞAHİNKARAKAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada biçimlendirici değerlendirmenin öğrencilerin İngilizce öğrenme ile ilgili düşüncelerine, motivasyonlarına, zayıf ve güçlü yönleriyle ilgili farkındalıklarına olan etkisi araştırılmıştır. Ayrıca, biçimlendirici değerlendirmenin öğrencilerin dil yeterliğine nasıl etki ettiği özellikle de başarısız olan öğrencilere olan etkisi derinlemesine incelenmiştir.Bu çalışmanın katılımcılarını Tarsus Teknik Eğitim Fakültesi Tasarım ve Konstrüksiyon Öğretmenliği 2. Sınıf öğrencileri oluşturmuştur. 3'ü bayan 7'si erkek olmak üzere toplam 10 öğrenciyle vaka çalışması yapılmıştır.Bu araştırmada nitel ve nicel araştırma modelleri birlikte kullanılmıştır. Nitel araştırma modelinde görüşme ve yansıtma soruları kullanılmıştır. Görüşmeler ve yansıtma soruları araştırmacı tarafından hazırlanmıştır.Verilere göre çalışmaya katılan öğrencilerin çoğu bugüne kadar yalnızca yazılı sınavlarla değerlendirilmişlerdir. Fakat öğrenciler yazılı sınavların yanı sıra sınıf içi performansın ve derse katılımın not olarak değerlendirmeye alınmasını istediklerini belirtmişlerdir.Yapılan biçimlendirici değerlendirme uygulaması ile öğrenciler motivasyonlarının arttığını, derse olan tutumlarının değiştiğini ve zayıf ve güçlü yönleriyle ilgili farkındalık kazandıklarını belirtmişlerdir. Ayrıca, uygulama sonrasında dil öğrenme ile ilgili düşünceleri olumlu yönde değişmiştir.Çalışmanın nicel araştırma bölümünde öğrencilerin biçimlendirici değerlendirme uygulaması sonrasında vize ve final notlarında nasıl bir değişim olduğu ve başarılarının nasıl arttığı belirlenmiştir. Öğrencilerin başarısında yapılan bu uygulamayla gelişme sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of formative assessment application on students? motivation, awareness of their strengths and weaknesses and beliefs about language learning and assessment have been examined. Also, the effects of formative assessment application on students? language proficiency especially on lower-achieving students? success have been investigated in depth.The participants of this study were the students of Tarsus Technical Education Faculty Department of Design and Construction Teaching 2nd grader students. The case study was conducted with 10 students, 3 female and 7 male.By using qualitative and quantitative research designs the study has been conducted. Interviews and reflection sheets have been used as a tool in qualitative research design. The interviews and reflection questions have been prepared by the researcher. According to the data, most of the students who participated in this study had been evaluated only with written exams and the students were not pleased with this situation. But, the students expressed that they not only wanted to be assessed by only written exams but also by performance and participation as well.With the application of formative assessment, students expressed that their motivation increased, their attitude towards the lessons changed and they gained awareness about their strengths and weaknesses. Moreover, the data revealed that their beliefs about language learning changed positively after the application.With quantitative data collection tools, it has been determined how students? mid-term and final marks changed and how their success increased after formative assessment application. For the quantitative research design of the study [email protected] statistical package programme was used. The findings revealed an increase in students? success after the application of formative assessment.