Probleme dayalı öğrenmenin erişiye ve öz-düzenleme becerilerine etkisi
The effects of problem-based learning on achievement and self-regulated learning skills
- Tez No: 314998
- Danışmanlar: PROF. DR. NURAY SENEMOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 236
Özet
Bu araştırmanın amacı, probleme dayalı öğrenmenin öğrencilerin erişilerine ve öz-düzenleme becerilerine etkisini incelemek ve probleme dayalı öğrenmeye yönelik öğrenci ve öğretmen görüşlerini belirlemektir.Araştırma Ortadoğu Teknik Üniversitesi Eğitim Fakültesi İngilizce Öğretmenliği Bölümü son sınıf öğrencileri (deney=36, kontrol=21) ile yapılmıştır. Çalışmada nicel ve nitel araştırma yöntemleri birlikte kullanılmıştır. Nicel veri toplama araçları olarak erişi testi, açık uçlu uygulama sınavı, öğrenmede öz-düzenleme ölçeği, izleme testleri ve öz ve akran değerlendirme formları kullanılmış ve verilerin analizinde bağımsız örneklem t-testi, tekrarlanmış ölçümler için varyans analizi ve Pearson korelasyon tekniği kullanılmıştır. Niteliksel veriler öğrencilerle ve öğretim elemanıyla görüşme yapılarak toplanmış, verilerin çözümlenmesinde içerik analizi yapılmıştır.Nicel verilerden elde edilen bulgulara göre; PDÖ'nün öğrencilerin akademik başarılarında etkili olduğu, ancak öz-düzenleme becerilerine etkisinin anlamlı düzeyde gerçekleşmediği görülmüştür. Ayrıca, öğrencilerin öğrenme düzeyleri ile öz-düzenlemeleri arasında anlamlı düzeyde ilişki tespit edilmemiştir. Öğrencilerin kendilerini ve akranlarını değerlendirmede tutarlı oldukları ve genelde kendilerini akranlarından daha düşük düzeyde değerlendirdikleri sonucuna varılmıştır.Nitel verilerden elde edilen bulgulara göre; gerçek yaşam durumlarından hareketle işbirliğine dayalı öğrenme gruplarında etkileşime ve bilgi paylaşımına dayalı olarak problemlere etkili çözüm bulma ve öğrenmeleri uygulama imkânı sağlama, etkin katılım, farklı yaratıcı görüşleri paylaşma, takım halinde çalışma, farklı kaynaklardan elde edilen verileri eleştirel gözle inceleme ve değerlendirme, daha fazla bilgiye ulaşma, kendi çalışmalarını planlama, yönlendirme ve gözlemleme, öz-güven artışı ve öğrenme sürecinden zevk alma boyutlarına ilişkin olumlu sonuçlara ulaşılmıştır.PDÖ sürecinin uzun olması, çok daha fazla kaynaktan elde edilen bilgilerin harmanlanması ve değerlendirilmesinin yarattığı ağır iş yükü, yöntemin daha sağlıklı uygulanması için gerekli öğrenci sayısı, öğrenme ortamlarının ve yönlendiricilerin özellikleri gibi konularda çeşitli bulgulara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyze the effects of problem-based learning on academic achievement and self-regulated learning skills and to identify the views of students and instructor on this particular approach.Senior students (treatment=36, control=21) of Middle East Technical University Faculty of Education Department of Foreign Language Education took part in the study. Both qualitative and quantitative research methods were used. Achievement test, open-ended-application exam, scale on self-regulation in learning, formative tests, and self-peer assessment forms were developed and used to gather quantitative data. Statistical procedures like indepented samples t-test, ANOVA for repeated measures, and Pearson correlation technique were administered to quantitative data. Interview forms were used to gather qualitative data. Content analysis was administered to qualitative data.The quantitative results revealed that PBL was effective on students? academic achievements, but it had no significant effects on self-regulated skills. Additionally, no significant relationship was detected between students? learning levels and their self-regulations; students were consistent in their self and peer assessments, but their self-assessments were lower than their peer assessments.From qualitative data, results about dimensions of identifying solutions to real-life problems in cooperative learning groups, which rest upon interaction and information sharing, having the opportunity to apply what is learned, active participation, sharing different creative opinions, working in teams, critical analysis and assessment of data derived from different sources, having access to more information, planning, directing and observing self-studies, increase in self-confidence and taking pleasure in the learning process were obtained.Different findings were obtained considering the long process of PBL, heavy workload caused by gathering and assessing information derived from lots of sources, the necessary class sizes, and characteristics of learning settings and facilitators for the successful implementation of this method.