Students' attitudes to langauge learning at secondary level of primary schools in Aladağ, Adana
Adana, Aladağ ilçesindeki ilköğretim ikinci kademe öğrencilerinin İngilizce dil tutumları
  1. Tez No: 230593
  2. Yazar: ÇAĞATAY ER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞEHNAZ ŞAHİNKARAKAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bireysel farklılıkların çok etkili olduğu dil öğenim sürecinde, öğrenciler bir çok etmenden etkilenmektedirler. Bireysel faktörlerden birisi olarak görünen dil tutumları ise bu faktörlerin içinde hayati öneme sahiptir.Bu çalışmanın amacı iki yönlüdür. Birincisi, Aladağ ilçesindeki ilköğretimin ikinci kademesindeki öğrencilerin dil tutumlarını belirlemek, ikincisi ise, İngilizceye karşı dil tutumları yönünden sınıflar arasında fark olup olmadığını incelemektir. Çalışma ayrıca farklı tutum türlerini ve bu tutumlar üzerinde etkili olması muhtemel etmenleri de incelemektedir. Çalışmada kullanılan veri Missouri Üniversitesi tarafından hazırlanan `Dil Tutum Anketi' ile elde edilmiştir.383 ilköğretim öğrencisinin katılımıyla gerçekleşen çalışma, öğrencilerin İngilizce ile ilgili düşüncelerine farklı açılardan derinlemesine bir bakış sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In the language learning process, which is highly affected by individual differences, learners encounter with many factors. Language attitudes, among the individual factors, are considered to be crucial in this process.The aim of the study is twofold. First, to identify the language attitudes of the students at the second step of primary schools in Aladağ; and second, to examine the grades to see, if there are, any differences between them in terms of attitudes towards English. The study also analyses the types of differences and possible factors that have effects on attitudes. Data for the study come from `Language Attitude Questionnaire? prepared by Missouri University.Developed with the joining of 383 primary level students, the study provides a deep look into the ideas of the students about English from different aspects.