Engelli okullarında görev yapan beden eğitimi öğretmenlerinin tükenmişlik düzeyleri üzerine bir araştırma (Marmara bölgesi örneği)
A research on the burnout level of physical education teachers working at disabled schools (Marmara region example)
- Tez No: 230604
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. METİN YAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışma, engelli okullarında çalışan beden eğitimi öğretmenlerinin tükenmişlik düzeyleri üzerine yapılmış bir araştırmadır. Bu amaçla, Marmara bölgesi il ve ilçelerinden; Milli Eğitim Bakanlığı' na bağlı engelli okulları, resmi veya özel rehabilitasyon merkezi olmak üzere toplam 150 eğitim kurumu tespit edilmiş olup, ulaşılan 120 okuldan 79 beden eğitimi öğretmenine; kişisel bilgi ve Maslach Tükenmişlik Envanterinden oluşan anket formu (Ek?1) uygulanmıştır ve verilerin çözümlenmesi esnasında SPSS programından yararlanılmıştır. Kişisel Bilgi Formu beden eğitimi öğretmenleriyle yapılan ön görüşmede ortaya çıkarılmış olup varyasyonları ise bölgedeki araştırma sonuçlarına göre oluşturulmuştur.Maslach Tükenmişlik Envanterinin sonuçları genel olarak değerlendirildiğinde, Beden Eğitimi öğretmenlerinin tükenmişliği normal seviyede düşük başarı sınırına yakın yaşadığı saptanabilir.Medeni duruma göre bekarların duygusal tükenme ve duyarsızlaşma boyutunda tükenmeyi evlilerden daha fazla yaşadığı görülürken, engelli okulunda çalışmayı isteyerek seçenlerin duygusal tükenme ve duyarsızlaşma alt boyutlarında engelli okulunda çalışmasına rağmen isteyerek seçmeyenlere göre daha düşük tükenmişlik seviyesindedir; Çalışma ortamından memnun olmayanların duyarsızlaşma ve duygusal tükenme alt boyutlarında çalıştığı ortamdan memnun olanlara göre daha fazla tükenmişlik yaşadığı görülmüştür. Görev yaptıkları kurumlarına özelliğine bakıldığında resmi okullarda görev yapan öğretmenlerin özel okullarda görev yapan öğretmenlere göre duygusal tükenme bakımından tükenmişlikleri daha düşük seviyededir. Çalışma süresi 0-5 yıl olan öğretmenlerin duygusal tükenme ve duyarsızlaşmada 11-15 yıl çalışanlara göre kişisel başarı boyutunda tükenmişliği daha fazla yaşadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study is a research of the burnout level of the physical education teachers who work in disabled schools in the Marmara Region. For this purpose 150 schools were found, 120 official and private disabled rehabilitation school were aimed and 79 physical education teachers, working at these schools, were communicated and first asked to fill in the personal Information Form(addition 1), then Maslach Burnout Inventory was applied. At the end SPSS programmer was used to evaluate the reached data. Personal Information Form was filled with the physical education teachers meanwhile the pre-interview, and the variations were shaped according to the results of this region.When the results of the Maslach Burnout Inventory are evaluated, we can find out, that burnout level of the physical education teachers, who work in disabled schools, is in medium degree, but it is around low burnout of achievement standarts.According to martial status, single teachers feel emotional burnout and insensitiveness much more intensive than married ones. On the other hand, emotional burnout and insensitiveness rate of physical education teachers who preferred working reluctantly. (but still go on working is less than those who preferred working voluntary in that kind of schools). When working conditions are considered, those who are satisfied with the working condition have less burnout than those who are not satisfied. Physical education teachers work in official schools are in better condition as a burnout factor than the teachers work in private schools. When emotional burnout and insensitiveness are counted, it is obvious that ones who have 1-5 years of working life are faced to burnout about personal achievement more often than ones who have 11-15 years of working life.