Sermaye piyasasında içeriden öğrenenlerin ticareti suçu
Le délit d'initié dans le marché du capital
- Tez No: 230610
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMİT KOCASAKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Dünya ekonomisindeki ve teknolojisindeki gelişmeye paralel olarak Sermaye Piyasalarında ve ticari hayatta ekonomik suçların işlenmesinde büyük artışlar görülmüştür. Bu çalışmada inceleyeceğimiz içeriden öğrenenlerin ticareti suçu da, sermaye piyasalarında işlem gören menkul değerlerin değerini etkileyebilecek bilgilerin yasal olmayan yollarla kullanılması ve buradan haksız kazanç elde edilmesidir. Ülkemizde 1992 yılında düzenlenen bu suç tipi tam olarak tespit edilememekte ve tespit edilenler için ise caydırıcı nitelikli cezalar bulunmamaktadır. Söz konusu bu çalışma, içeriden öğrenenlerin ticareti suçunun unsurlarını ayrıntılı bir şekilde açıklayarak, SerPK taslağı ve yabancı hukuk düzenlemeleri ile karşılaştırmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The development in technology and economy in the world in parallel, the commitment of economical crimes in the trade life and the Capital Marked was increased. What I explain in this article is insider trading that is the illegal using of the secret undeclared information which can influence the value prospective of the share certificates in the capital marked, and the unjust earning from this illegal using. In Turkey, this crime was added to the Capital Market Code on 1992, but there is still any serious qualitative sanctions. Additionally, prouves of this crime could not be fixed exactly. In this article, I intended to explain the elements of insider trading in detail, and to compare the Capital Market Code in validity with foreigner laws and the draft of the Capital Marked Code.