Marka suçları
Trademark crimes
- Tez No: 230609
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMİT KOCASAKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ceza ve Ceza Usul Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışma, uzun yıllardan beri tartışılmakta olan ve özellikle son yıllarda giderek daha çok önem verilen marka hakkına ilişkin `marka suçları'nı açıklamak üzere hazırlandı. Çalışmada kısaca markanın tarihçesi, tanımı ve unsurlarına değinilirken, daha detaylı bir şekilde marka suçlarının Türk Hukuk Sistemindeki düzenleniş biçimleri ele alındı. Uluslar arası düzenlemelere de yer verilen tez çalışmasında, 1965 yılında kabul edilen mülga 551 sayılı Markalar Kanunu ile halen taslak mahiyette bulunan Markalar Kanunu Tasarısı Taslağı'nın marka suçlarına ilişkin düzenlemeleri de güncel yasal metinler ile karşılaştırıldı. Mevcut düzenlemelerdeki eksiklikler ile çözüm yollarına da yer verildi.
Özet (Çeviri)
This study was carried out for the explanation of the `trademark crimes? relative to trademark rights, which are being argued in years and especially in recent years. By this study, the history, the definition and the components of the trademark are mentioned briefly and the formulation of the trademark crimes by Turkish Law System are undertaken more detailed. By this study, besides the international agreements, the comparison between the annulled Trademark Code of 1965, the draft of the proposed Trademark Law and the current regulation about the trademark infringements. Besides, the defects and the possible solutions are stated in this thesis.