Sermaye piyasasında özel durum açıklamaları kapsamında içeriden öğrenenlerin ticareti
Insider trading in the framework of material disclosure in the capital market
- Tez No: 234907
- Danışmanlar: PROF. DR. FEHMİ KARASİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 207
Özet
İçeriden öğrenenlerin ticareti, yatırımcılar arasındaki fırsat eşitliğini ortadan kaldırmakta ve piyasalara duyulan güveni zedelemektedir. İçsel bilgileri de kapsayan özel durum açıklamalarıyla, yatırımcılar arasındaki bilgi asimetrisi kalkacak ve etkin fiyat oluşumu da gerçekleşmiş olacaktır.Çalışmada, kamunun aydınlatılması, içeriden öğrenenlerin ticareti ve özel durum açıklamaları değinildikten sonra, olay inceleme yaklaşımı çerçevesinde İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda özel durum açıklamasının zamanında yapılmaması nedeniyle oluşan bir içeriden öğrenenlerin ticareti olayı incelenmiştir. Analiz sonuçlarına göre, fiyata etkili bilginin oluştuğu ancak kamuya herhangi bir özel durum açıklamasında bulunulmadığı gün, içeridekilerin istatistiksel olarak anlamlı bir anormal getiri elde ettikleri görülmüştür. Fiyata etkili bu bilginin, kamuya açıklandığı gün ve sonrasındaki günlerde herhangi bir anormal getiriye rastlanmamıştır ancak kümülatif anormal getiri altı gün boyunca anlamlılığını korumuştur.Çalışmadaki bir başka önemli bulguda, Türkiye'deki içeriden öğrenenlerin ticareti ve daha genel olarak sermaye piyasası suçları ile ilgili yasal düzenlemelerin gelişmiş piyasalardaki düzenlemelere benzer olduğu ancak bu kanunların uygulamasında ve mahkeme sürecinde bir takım problemler olduğudur.
Özet (Çeviri)
Insider trading removes the equal opportunities for the investors and damages market reliability. Material disclosure including inside information eliminates this asymmetric information problem of the investors and helps efficient price arise.In this study, after concepts of public disclosure, insider trading and material disclosure are explained, a case study of insider trading, which occurred due to the lack of material disclosure on time in the Istanbul Stock Exchange, is analyzed in the framework of event study analysis. According to the results, it is observed that insiders get statistically significant abnormal return on the day when material information is formed but not disclosed to the public. On the day when this material information is disclosed and on the days following the disclosure, abnormal return is not observed; however, cumulative abnormal return preserves its significance for the following six days.The other important finding in this study is that legal regulations for insider trading or in general financial market crimes in Turkiye are similar to the regulations in developed markets; however, there are some problems in the execution of these laws and in the judgment process.