Engellilerin sosyal güvenliği bakımından sosyal yardım ve sosyal hizmetler
Social assistance and social services in social security of disabled person
  1. Tez No: 230614
  2. Yazar: GONCA AYDINÖZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞEBNEM GÖKÇEOĞLU BALCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Engelli hukukunda son yıllarda önemli değişiklikler yaşanmış ve bu doğrultuda gelişen yaklaşımlar, iş hukuku ve sosyal güvenlik hukuku alanında pozitif hukuk düzenlemelerine de yansımıştır. Konuya istihdam temelli yaklaşım, sosyal güvenlik alanında sosyal sigortaların ön plana çıkmasına; çalışmayanların sosyal güvenliğine ilişkin sosyal yardım ve sosyal hizmetlere ilişkin düzenlemelerin ihmal edilmesine yol açmıştır. İş hukuku alanında ise engelli çalıştırma yükümlülüğü düzenlemeleri yeniden ele alınmıştır. Buna karşın istihdam temelli yaklaşım çerçevesinde getirilen yenilikler, engellilerin karşı karşıya oldukları bağımlılık, yoksulluk ve sosyal dışlanma gibi sosyal sorunlara çözüm getirememiştir. Bu sebeple çalışmada, engellilikten kaynaklanan sorunların tespit edilmesi ve bu sorunlara sosyal yardım ve sosyal hizmet nitelikli sosyal güvenlik tedbirleriyle ne ölçüde cevap verilebileceğinin tartışılması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the recent years, considerable modifications have been realized in disability law. In this way, different approaches to the subject reflected the positive law orders in the sphere of labor law and social security law. The approach based on the employment accentuates social insurance in the social security systems and pass over social assistance and social service related with the social security of unemployed people. Regulations on the obligation for employment of disabled people are handled in the labor law. Although the modifications on employment quota for disabled people do not solve the social problems of disabled people as social exclusion, dependency and poverty. Therefore, in this study, we aimed to define the problems originated from disability and to discuss whether answered or not with respect to social security measures in example for social assistance and social service.