Türkiye ve İngiltere'de engellilerin sosyal güvenlik hakları karşılaştırmalı analizi
A comparative study of social security rights of disabled people in Turkey and England
  1. Tez No: 986239
  2. Yazar: MÜSAVVET ÇETİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRE ERTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Çalışma Psikolojisi Bilim Dalı
Özet
Engellilik, bireylerin yalnızca fiziksel ya da zihinsel sınırlılıklarını değil, toplumsal yaşamın tüm alanlarına katılımını etkileyen çok boyutlu bir olgudur. Sosyal devlet anlayışı, bu eşitsizliği gidermek amacıyla engellilerin sosyal güvenlik haklarını koruma yükümlülüğünü devlete yüklemektedir. Türkiye ve İngiltere'de uygulanan farklı sosyal güvenlik modelleri, engelli bireylerin haklara erişimi bakımından önemli farklılıklar göstermektedir. Türkiye'de engelli bireylerin sosyal güvenlik hakları anayasal güvenceye ve yasal düzenlemelere dayanmasına rağmen, uygulamada yapısal sorunlar ve erişim engelleri sürmektedir. İngiltere'de ise vergi temelli ve evrensel nitelikteki model, daha kapsayıcı bir çerçeve sunmakla birlikte mali sürdürülebilirlik ve bireysel ihtiyaçlara duyarlılık tartışmalarını beraberinde getirmektedir. Bu tezde, engellilik kavramı ve modelleri, hukuki düzenlemeler, primli–primsiz sistemler, gelir desteği, sağlık ve istihdam politikaları ele alınmış; iki ülkenin sosyal güvenlik uygulamaları karşılaştırmalı yöntemle incelenmiştir. Araştırma sonucunda, her iki ülkede de engelli bireylerin sosyal güvenlik haklarının etkin biçimde korunabilmesi için sistemlerin güçlendirilmesine ihtiyaç olduğu ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Disability is a multidimensional phenomenon that affects not only individuals' physical or mental limitations but also their participation in all aspects of social life. The concept of the welfare state imposes on governments the responsibility to protect the social security rights of persons with disabilities and to eliminate such inequalities. The social security models applied in Turkey and the United Kingdom differ significantly in terms of access to rights for disabled individuals. In Turkey, although the social security rights of disabled people are constitutionally guaranteed and legally regulated, structural problems and accessibility barriers remain in practice. In the United Kingdom, the tax-based and universal model offers a more inclusive framework but also raises debates on financial sustainability and responsiveness to individual needs. This thesis examines disability concepts and models, legal regulations, contributory and non-contributory schemes, income support, health, and employment policies. The social security practices of the two countries are analyzed through a comparative method. The findings demonstrate that in both countries there is a need to strengthen the systems to ensure the adequate protection of the social security rights of disabled individuals.